- www.caparol.pl
- Innowacje
- Rozwiązania systemowe
- Farba silikatowa – jak ją stosować, aby cieszyć się trwałym kolorem elewacji przez wiele lat?
Farba silikatowa – jak ją stosować, aby cieszyć się trwałym kolorem elewacji przez wiele lat?
Jednym z rodzajów farb do elewacji są farby silikatowe zewnętrzne. Jeśli szykujesz się do pierwszego lub ponownego malowania fasady budynku, sprawdź koniecznie właściwości tych produktów. Dowiedz się, kiedy warto się na nie zdecydować i w jakich warunkach sprawdzą się najlepiej.
Z tekstu dowiesz się:
· jakie są najważniejsze cechy farb silikatowych elewacyjnych,
· jak i gdzie stosować farby silikatowe.
Kupno odpowiedniej farby do elewacji to nie lada wyzwanie. Wybrane pokrycie powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne i czynniki mikrobiologiczne. Pamiętaj jednak, że aby mieć pewność długotrwałego dobrego wyglądu budynku, warto wybrać produkt najwyższej jakości.
Farby elewacyjne silikatowe – najważniejsze właściwości
Bazą stosowaną do produkcji farb silikatowych jest szkło wodne. Dzięki temu posiadają one cechy, które odróżniają je od innych rodzajów farb zewnętrznych, na przykład silikonowych. Farba elewacyjna silikatowa posiada takie właściwości, jak:
· z podłożem mineralnym tworzy trwałe wiązanie chemiczne (nie tworzy powłoki typowej dla farb dyspersyjnych, która może się złuszczyć),
· najwyższa paroprzepuszczalność wśród wszystkich rodzajów farb,
· zmniejszona podatność na porastanie (dzięki wyższemu pH),
· zmniejszona podatność na zabrudzenia (farby silikatowe nie są termoplastyczne, co oznacza, że nie stają się klejące pod wpływem wyższej temperatury),
· tradycyjne farby silikatowe silnie chłoną wodę, jednak obecnie zawierają zwykle hydrofobizatory lub inne rozwiązania technologiczne eliminujące tę wadę,
· uboższa kolorystyka, szczególnie w porównaniu do kolorystyki farb akrylowych (do barwienia wykorzystuje się jedynie pigmenty nieorganiczne).
Zobacz także: Farba silikonowa a silikatowa – czym się różnią?
Przykładem wysokiej jakości farby elewacyjnejsilikatowej jest Caparol Sylitol-NQG, która zawiera najwyższej jakości szkło wodne potasowe i specjalne spoiwo hybrydowe. Farba tworzy matową powierzchnię, która pozostanie w niezmienionym stanie przez długie lata. Oprócz typowych cech farb silikatowych wymienionych wcześniej nie chłonie wody oraz jest odporna na tarcie i szorowanie. Jest więc jeszcze mniej podatna na zabrudzenia, porastanie czy generalnie zmianę wyglądu w czasie niż inne farby silikatowe.
Farby silikatowe elewacyjne – jak je stosować, aby zachowały trwałość?
Farby silikatowe na elewacje, dzięki trwałemu wiązaniu chemicznemu z podłożami mineralnymi, doskonale sprawdzą się na tynkach wapiennych, cementowo-wapiennych i cementowych. Możesz ich użyć zarówno do ścian już pokrytych powłokami silikatowymi (krzemianowymi), jak i na tynkach niemalowanych. Dodatkowo farby silikatowe nadają się do malowania nowych i istniejących, nieuszkodzonych systemów ociepleń, pokrytych tynkami mineralnymi.
Aby farby silikatowe zewnętrzne jak najlepiej spełniały swoje funkcje, przed ich użyciem odpowiednio przygotuj malowane podłoże – szczególnie, jeśli było ono wcześniej malowane lub nosi ślady zabrudzeń. Musi być nośne, suche, czyste oraz pozbawione czynników zmniejszających przyczepność. W zależności od stopnia zabrudzenia powierzchnię możesz oczyścić ręcznie lub mechanicznie. Tynki porośnięte glonami najlepiej zmyć specjalnym środkiem, na przykład Capatox.
Nie mniej istotny jest także wybór odpowiedniej pory malowania. Nie nakładaj farby silikatowej przy bezpośrednim nasłonecznieniu, podczas deszczu, przy bardzo dużej wilgotności powietrza czy przy silnym wietrze. Warto też sprawdzić prognozę pogody na następny dzień, ponieważ farba elewacyjna silikatowa do całkowitego wyschnięcia potrzebuje kilkunastu godzin.
Zobacz także: Trwała elewacja domu – jakie produkty wybrać?
Malowanie elewacji domu to dość trudny i czasochłonny proces. Dlatego wybierz dobrej jakości farbę silikatową elewacyjną i ciesz się trwałością oraz estetyką pokrycia budynku przez długi czas, bez konieczności odmalowania elewacji!