Zmniejsz koszty ogrzewania dzięki systemom ociepleń Caparol Capatect

Zima to okres, w którym domowy budżet jest obciążony znacznie bardziej niż w cieplejszych porach roku. Głównym powodem dodatkowych wydatków jest oczywiście konieczność ogrzewania domu. Istnieją jednak sposoby na ich zredukowanie, a najlepszy z nich to przemyślana termomodernizacja budynku, a w szczególności – ocieplenie domu.

Nieocieplona elewacja domu może odpowiadać za ucieczkę nawet 40% ciepła z wnętrza budynku. Im więcej ciepła uchodzi przez ściany, tym więcej energii potrzeba do zapewnienia mieszkańcom odpowiedniej temperatury i komfortu cieplnego. Zobacz, jak systemy ociepleń Caparol Capatect mogą przyczynić się do oszczędności na domowych rachunkach. 

W jaki sposób ociepla się elewacje domów?

W Polsce najczęściej dokonuje się ocieplenia ścian za pomocą systemów ETICS nazywanych wcześniej BSO lub metodą lekko-mokrą. Cechują się one nie tylko łatwością montażu, ale też wysoką wytrzymałością na warunki atmosferyczne i uderzenia mechaniczne. Na system składają się następujące warstwy: 

  • klej do płyt termoizolacyjnych – dzięki niemu do ścian mocuje się wybrany rodzaj płyt z materiału izolującego;
  • płyty z materiału izolującego – najczęściej jest to styropian lub wełna mineralna.
  •  warstwa zbrojona – zbrojenie w systemie ociepleń wykonuje się z masy szpachlowej, w której zatapia się siatkę z włókna szklanego. System Capatect Carbon o podwyższonej wytrzymałości może wytrzymać uderzenia o sile nawet 60 J!;
  • środek gruntujący – wyrównuje chłonność podłoża, co przygotowuje je do nałożenia ostatniej warstwy systemu; 
  • tynk elewacyjny – istnieje wiele jego rodzajów, co przekłada się na niezliczone możliwości wykończeniowe (np. system Capatect Classic zawiera tradycyjne tynki cienkowarstwowe, jak również materiały, dzięki którym można stworzyć na elewacji efekt imitujący powierzchnię drewna lub rdzy). 

Jeżeli wszystkie wymienione powyżej elementy będą pochodzić od tego samego producenta, a montaż powierzysz doświadczonej ekipie, termomodernizacja Twojego domu przyniesie spodziewane efekty. Oprócz zauważalnej poprawy komfortu cieplnego (system zatrzymuje ciepło wewnątrz zimą i zapobiega jego dostawaniu się do środka w upalne dni) zaobserwujesz również znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jeśli system ociepleń został zamontowany prawidłowo, możemy mówić o kosztach niższych nawet o 60 procent! 

Czytaj także: Najbardziej newralgiczne miejsca, przez które ucieka ciepło – jak je zabezpieczyć?

W jaki sposób systemy ociepleń Caparol przyczyniają się do tak dużego obniżenia rachunków? Świetnie obrazują to obliczenia poczynione w 2010 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń. Wynika z nich, że zużycie energii cieplnej potrzebnej do ogrzania 1 m2 budynku wynosiło dla istniejących w Polsce nieruchomości od 180 do 400 KWh/m2/rok. W przypadku, gdy ściany zostaną prawidłowo ocieplone, zapotrzebowanie budynku na energię może spaść nawet poniżej 120 KWh/m²/rok. Dzieje się tak, ponieważ szczelność przegród domu, przez które ucieka ciepło, ma bezpośrednie przełożenie na to, jak wiele energii należy zużyć do kompensacji owej ucieczki. 

Ocieplenie domu – postaw na sprawdzone rozwiązania

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują systemy ociepleń. Jeżeli jednak zależy Ci na najwyższej jakości popartej ponad 50 latami prac nad udoskonaleniem technologii oraz receptur produktowych – postaw na Caparol. 

Systemy Caparol Capatect zabezpieczają i zdobią dziesiątki milionów metrów kwadratowych ścian budynków w Polsce. Szczelność, skuteczność i brak mostków termicznych, najwyższa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz dziesiątki dostępnych efektów wykończeniowych – to tylko niektóre z ich zalet. W perspektywie lat oszczędności wygenerowane przez systemy ociepleń mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wniosek jest prosty – ocieplenie elewacji po prostu się opłaca.