Nowoczesny budynek o najlepszych właściwościach cieplnych – przygotuj projekt budynku z wykorzystaniem systemu Caparol

Projekt nowoczesnego budynku powinien uwzględniać nie tylko funkcjonalny układ pomieszczeń, ale również rozwiązania poprawiające energooszczędność obiektu. To, czy bryła budynku pozostanie prosta bądź przyjmie skomplikowaną formę, a także jaki system ociepleń zostanie zastosowany na elewacji domu, ma bezpośredni wpływ na jego izolacyjność cieplną. Zapoznaj się z zespolonymi systemami ociepleń Caparol, które gwarantują najlepsze właściwości cieplne budynków.

 

Dla każdego inwestora, bez względu na wielkość inwestycji, aspekt miesięcznych kosztów utrzymania budynku jest bardzo ważny. Z tego powodu architekt, projektując budynek, powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy projekt spełnia oczekiwania pod względem energooszczędności. Istotne jest, aby w projekcie zawrzeć informacje o rodzaju wykorzystanych materiałów budowlanych o podwyższonej izolacyjności termicznej, jak również o wentylacji i systemie ogrzewania, sposobie zabezpieczenia okien i drzwi, a także materiale izolacyjnym.

Dlaczego system izolacji cieplnej to jeden z najważniejszych elementów budynku?

Od wyboru systemu ociepleń oraz jego prawidłowego wykonania zależy nie tylko trwałość elewacji budynku, ale także jakość i komfort życia mieszkańców oraz energooszczędność inwestycji. Niewłaściwie wykończona elewacja obniża atrakcyjność budynku, a także nie stanowi dostatecznej ochrony dla jego ścian.Informacje, które pozwalają uprawnionemu audytorowi na wystawienie budynkowi certyfikatu energetycznego, a które powinny być zawarte w dokumentacji budowlanej, to:

 

  • współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych przegród w budynku,
  • informacje na temat zapotrzebowania na energię pierwotną i energię końcową budynku,
  • stosunek zwartości bryły budynku do jego kubatury,
  • ewentualne straty ciepła budynku.

Prawidłowe ocieplenie budynku pozwala na istotne ograniczenie ubytku energii cieplnej, co oznacza zmniejszenie kosztów ogrzewania. Dlatego oprócz zastosowania odpowiednio grubej warstwy izolacji termicznej na ścianach zewnętrznych należy zadbać również o niezawodny system izolacji cieplnej. Marka Caparol w swojej ofercie zawiera szeroki wybór nowoczesnych systemów ETICS: Capatect Carbon, Capatect Longlife i Capatect Classic, które można dopasować do indywidualnych wymagań projektu.

Systemy te dają możliwość wykonania trwałej elewacji i ocieplenia budynku, które daje gwarancję energooszczędności.

Elewacja domu – na czym polega skuteczność zastosowanych na niej systemów ETICS marki Caparol?

Systemy Caparol oparte są na zespolonym systemie izolacji cieplnej. Jest to lekka mokra metoda przyklejania do ściany styropianu lub wełny mineralnej za pomocą masy klejowej, a następnie wzmocnienia ich siatką zbrojącą i pokrycia całości środkiem gruntującym oraz tynkiem elewacyjnym. 

Capatect Carbon, Capatect Longlife i Capatect Classic, to kompletne systemy ociepleń zawierające wszystkie niezbędne materiały budowlane potrzebne do wykonania elewacji. Zostały one stworzone z myślą o kompleksowym zabezpieczeniu elewacji przed uszkodzeniami mechanicznymi i atmosferycznymi. Właściwości materiałów w każdym systemie ociepleń Caparol Capatect gwarantują również dużą energooszczędność, co przekłada się na oszczędności nawet do 40% energii cieplnej w trakcie eksploatacji budynku.

Systemy Caparol przeszły z powodzeniem bardzo rygorystyczne testy techniczne w niezależnym, międzynarodowym Instytucie Dr. Roberta Murjahna (Dr. Robert-Murjahn-Institut, RMI). Składniki systemów Capatect Carbon i Capatect Longlife, dzięki wysokiej elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie, zapewniają zwiększoną ochronę przed pękaniem i mogą otrzymać gwarancję producenta – od 10 do 15 lat (w zależności od wybranego systemu).

Podczas przygotowywania projektu budynku ze szczególnym uwzględnieniem jego właściwości cieplnych warto pamiętać o zespolonych systemach izolacji cieplnej z cienkowarstwową wyprawą tynkarską wykonaną metodą bezspoinową (system ETICS) marki Caparol. Są one oparte na innowacyjnych technologiach, które dają możliwość stworzenia nawet najbardziej wymagających aranżacji.