Efekt marmuru na ścianie – jak go osiągnąć?

Marmur na ścianę sprawdzi się w wysmakowanych wnętrzach, w których komfort idzie w parze z elegancją. Farby dające efekt marmuru pozwolą Ci zrealizować aranżacyjne marzenia, a jednocześnie stworzą trwałą i gustowną powierzchnię, która będzie zachwycać. Jak uzyskać efekt marmuru na ścianie? Przekonaj się!

Z tekstu dowiesz się:

·       w jakich wnętrzach efekt marmuru na ścianie sprawdzi się najlepiej,

·       jak poprawnie nałożyć stiuk wenecki,

·       czym wyróżniają się farby dające efekt marmuru od firmy Caparol.

Marmurowa ściana? Nie, to po prostu stiuk wenecki, czyli dekoracyjna masa wapienna, której ozdobne właściwości doceniali już starożytni. Dziś służy do uzyskania modnego efektu imitacji marmuru na ścianie – poprzecierana, niejednorodna kolorystycznie powierzchnia wygląda oryginalnie i pasuje do wielu aranżacji. Jak możemy wykorzystać powłoki dekoracyjne?

Farba imitująca marmur na ścianę – w jakich wnętrzach się sprawdzi

Dlaczego właściwie nie zdecydować się na prawdziwy marmur? Przede wszystkim, pomimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych, marmur jest niezwykle ciężki i zimny w dotyku. Nie wspominając już o cenie – amatorzy marmuru z pewnością wiedzą, jak duże koszty wiążą się z posiadaniem elementów z tego materiału. Farby dające efekt marmuru zapewniają oryginalny deseń przypominający skomplikowaną strukturę prawdziwego kamienia. Ich cena jest przystępna, a ściana pomalowana masą wapienną tworzy we wnętrzu wyjątkową atmosferę.

Marmurowa ściana kojarzy się z dostojnym wnętrzem kancelarii adwokackiej lub zabytkowego pałacu. Stiuk zatem doskonale dopełni klasyczny wystrój salonu, stanowiąc szykowne tło dla mebli i dekoracji. Jeśli zawzięcie śledzisz wnętrzarskie trendy, z pewnością wiesz, jak często przecierane, imitujące marmur ściany pojawiają się również w aranżacjach gabinetów lub eleganckich korytarzy. Romantykom proponujemy ozdobienie ścian w sypialni stiukiem w głębokim bordowym odcieniu – będzie to znakomita oprawa wieczorów we dwoje.

Pamiętaj, by dobrać kolor farb dających efekt marmuru do stylu, w którym utrzymane jest dane pomieszczenie. Jeśli Twój salon jest urządzony w stylu rustykalnym lub klasycznym, wybierz odcienie cieplejsze, kremowe lub wpadające w róż. Z kolei surowe, industrialne lub skandynawskie wnętrza będą wyglądać zjawiskowo w chłodnej bieli i szarościach.

Malowanie – efekt marmuru, który przetrwa lata

Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie zapewniają efekty dekoracyjne – zawsze należy ściśle przestrzegać procedur nakładania powłok. W przypadku marmuru Twoim narzędziem pracy będą pace weneckie – pamiętaj, by zmieniać pace na każdym etapie malowania. Do uzyskania pożądanej gęstości materiału stosuj inne pace niż do nakładania masy wapiennej.

Jak pomalować ścianę przy pomocy farby dającej efekt marmuru? Poniżej przedstawiamy kolejność czynności, którą zalecamy przy nakładaniu stiuku wapiennego. Szczegółowa instrukcja nakładania stiuku jest dostępna na stronie produktu.

  • Przygotowanie powierzchni – ścianę należy oczyścić z zabrudzeń i wyrównać ubytki oraz poddać gruntowaniu produktami Caparol, dobranymi do typu podłoża. Powierzchnia musi być wolna od rys czy spękań, ponieważ mogą one spowodować nierównomierne przyleganie warstwy stiuku do podłoża, a co za tym idzie – uszkodzenia świeżo pomalowanej ściany.

  • Nałożenie I warstwy – pokryj ścianę gęstą warstwą dekoracyjnej masy wapiennej. Pierwsza warstwa powinna schnąć co najmniej dobę, zanim przejdziesz do kolejnego etapu.

  • Barwienie masy wapiennej – pigment wymieszaj z czystą masą wapienną przy pomocy mieszadła wolnoobrotowego. Nałóż dwie cienkie warstwy zabarwionej masy – odstęp czasu między aplikacją kolejnych warstw to około 2–3 godziny.

  • Nakładanie pozostałych warstw – uszlachetnij pomalowaną powierzchnię, by uzyskać żądany układ przetarć i wypełnić luki oraz wyrównać pigment. W tym celu nałóż cienką warstwę barwnej masy, a następnie zagęść ją i wygładź.

  • Impregnacja – po upływie kilku dni zastosuj środek impregnujący Caparol Calcino-Imprägnierpaste w celu zabezpieczenia pomalowanej powierzchni.

Chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo malować ściany zwykłymi farbami do wnętrz? Zapoznaj się z podstawami technik malowania, by połączyć imitujące marmur ściany z klasycznymi wybarwieniami lateksowymi.

Marmurowa ściana z marką Caparol

Marmur na ścianę – czyli stiuk wenecki Capadecor Calcino-Decor firmy Caparol – to produkt mineralny. Na rynku znajdziesz również odpowiedniki akrylowe, jednak nie gwarantują one tak naturalnego efektu, jaki zapewnia prawdziwa masa wapienna. Ponadto stiuk wapienny Caparol nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników ani plastyfikatorów – jego skład jest całkowicie bezpieczny dla domowników.

Marmurowa ściana to gwarancja wykwintnego wnętrza w ponadczasowym, niepowtarzalnym stylu. Wybierając farby dające efekt marmuru, zapraszasz do swojego domu iście pałacową elegancję – pozwól sobie na tę odrobinę luksusu.