5 pomysłów na nowoczesną aranżację elewacji – poznaj techniki dekoracyjne

Architekt projektujący elewacje ma obecnie do wyboru wiele materiałów, dzięki którym może stworzyć nietypową fasadę. Może wybierać spośród wielu rodzajów nowoczesnych tynków i farb elewacyjnych lub płytek okładzinowych o różnorodnej strukturze i oryginalnych barwach. Bogactwo możliwości sprawia, że elewacja danego budynku  może efektownie wyróżniać się na tle pozostałych.

Nowoczesna, nietypowa elewacja podnosi atrakcyjność budynku, a często także jego wartość. Bogaty wybór dostępnych technik dekoracyjnych pozwala zrealizować nawet najbardziej wyszukane aranżacje elewacji zarówno w przypadku dużych inwestycji, jak i domów jednorodzinnych. Ponadto produkty nowej generacji są trwałe i zapewniają jeszcze lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zespolone systemy izolacji cieplnej ETICS firmy Caparol są dodatkowo odporne na skutki silnego nagrzewania, dzięki czemu elewacja nie zmieni swojej barwy ani właściwości. 

1. Technika dekoracyjna Rustico – kreatywne wykończenie elewacji

Efekt Rustico jest atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno w projektach modernistycznych, jak i tradycyjnych. Technika ta pozwala otrzymać ciekawy trójwymiarowy wygląd elewacji budynku dzięki widocznym delikatnym zagłębieniom, o falistej strukturze. Efekt ten na ścianach zewnętrznych kojarzy nam się ze spokojem, naturą i podejściem eko. 

Zdobienie budynku wykonane w tej technice najlepiej sprawdzi się, kiedy przy jej realizacji zostanie wykorzystany system ociepleń firmy Caparol. Wskazówki dotyczące niezbędnych produktów oraz metod ich nakładania znajdziesz w przygotowanej przez Caparol karcie techniki Efektu Rustico.

2. Technika dekoracyjna Efekt betonu – minimalistyczna aranżacja budynku

Technika dekoracyjna Efekt betonu to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w ambitnych, minimalistycznych aranżacjach elewacyjnych. Oryginalny efekt betonu można zastosować zarówno w przypadku obiektów industrialnych, aby w ten sposób podkreślić surowość bryły budynku, jak i w bardziej klasycznych projektach, by dodać im intrygującego charakteru.

Ponadto odcień betonu może być zachowany w ciepłej bądź chłodnej kolorystyce. Informacje o potrzebnych produktach oraz metodach ich nakładania znajdziesz w przygotowanej przez Caparol karcie techniki Efekt betonu.

3. Technika dekoracyjna Deska – efekt naturalnego ciepła

Kolejną polecaną przez fachowców ds. elewacji techniką dekoracyjną jest Deska. Wygląda jak prawdziwe drewno, jest jednak łatwiejsza w pielęgnacji, nie wymaga uciążliwej impregnacji. Polecamy, kiedy zależy Ci na pięknej, niestandardowej, nowoczesnej elewacji, która nadaje jednak ciepły charakter budynkowi.

Zdobienie budynku w tej technice najlepiej wykonać za pomocą systemu ociepleń Capatect Carbon, który pozwala na zastosowanie bardzo ciemnych, intensywnych odcieni na elewacji, a nawet koloru czarnego (o HBW ≥ 5). Więcej informacji o tej metodzie znajdziesz w przygotowanej przez Caparol karcie techniki Deska.

4. Technika dekoracyjna Filigrano – nietypowe wykończenie elewacji

Kolejną po Efekcie betonu techniką dekoracyjną nawiązującą do industrialnego trendu w architekturze jest efekt Filigrano. Coraz bardziej popularne staje się dekorowanie ścian w taki sposób, aby sprawiały wrażenie trójwymiarowych. Efekt Filigrano pozwala stworzyć oryginalną, surową powierzchnię, a dobierając odpowiednio barwę można zmienić całkowicie charakter budowli. 

Wskazówki dotyczące potrzebnych produktów oraz metod ich nakładania znajdziesz w przygotowanej przez Caparol karcie techniki Filigrano.

5. Technika dekoracyjna Tynk mozaikowy – trwała i efektowna aranżacja

Tynki mozaikowe, zwane również tynkami kamyczkowymi, są trwałe, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, że jego spoiwem jest żywica, tynk mozaikowy jest bardziej elastyczny i odporny na uszkodzenia niż inne tynki dekoracyjne. Sprawdzi się on przy wykańczaniu podmurówek, cokołów oraz ozdobnych fragmentów elewacji wokół okien i drzwi. 

Tynk mozaikowy można stosować zarówno na elewacji jak i wewnątrz budynku. Należy jednak pamiętać, że podłoże pod tynk mozaikowy musi być równe, ponieważ drobne uziarnienie tynku uniemożliwia zniwelowanie i zamaskowanie nawet drobnych niedoskonałości podłoża. Najlepiej stosować tynk mozaikowy na trwałych i zwartych ścianach wykonanych z:

  • betonu,
  •  gipsu, 
  • płyt kartonowo-gipsowych,
  •  zapraw cementowych i cementowo-wapiennych. 

Zespolone systemy izolacji cieplnej budynków Capatect Carbon, Capatect Longlife i Capatect Classic od marki Caparol umożliwiają realizację wielu nowoczesnych i niezwykle trwałych elewacji budynku. Wymienione techniki dekoracyjne, to tylko kilka z propozycji, które mogą posłużyć do wykonania oryginalnego projektu elewacji. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.ekstremalnefasady.pl.