5 pomysłów na nowoczesną aranżację elewacji – poznaj techniki dekoracyjne

Architekt projektujący elewacje ma obecnie do wyboru wiele materiałów, dzięki którym może stworzyć nietypową fasadę. Może wybierać spośród wielu rodzajów nowoczesnych tynków i farb elewacyjnych lub płytek okładzinowych o różnorodnej strukturze i oryginalnych barwach. Bogactwo możliwości sprawia, że elewacja danego budynku  może efektownie wyróżniać się na tle pozostałych.

Nowoczesna, nietypowa elewacja podnosi atrakcyjność budynku, a często także jego wartość. Bogaty wybór dostępnych technik dekoracyjnych pozwala zrealizować nawet najbardziej wyszukane aranżacje elewacji zarówno w przypadku dużych inwestycji, jak i domów jednorodzinnych. Ponadto produkty nowej generacji są trwałe i zapewniają jeszcze lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zespolone systemy izolacji cieplnej ETICS firmy Caparol są dodatkowo odporne na skutki silnego nagrzewania, dzięki czemu elewacja nie zmieni swojej barwy ani właściwości. 

  1. Technika dekoracyjna Satynowa poświata – eleganckie wykończenie elewacji

Efekt satynowej poświaty jest atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno w projektach modernistycznych, jak i tradycyjnych. Technika ta pozwala otrzymać ciekawy efekt połysku elewacji budynku dzięki widocznej grze światła odbijającego się na powierzchni ścian zewnętrznych. Efekt ten przypomina odbijające się promienie słoneczne na gładkiej tafli wody. 

Zdobienie budynku wykonane w tej technice najlepiej sprawdzi się, kiedy przy jej realizacji zostanie wykorzystany system ociepleń Capatect Longlife. Umożliwia on uzyskanie wyjątkowo gładkiej elewacji. Wskazówki dotyczące niezbędnych produktów oraz metod ich nakładania znajdziesz w przygotowanej przez Caparol karcie techniki Satynowa poświata.

2. Technika dekoracyjna Efekt betonu – minimalistyczna aranżacja budynku

Technika dekoracyjna Efekt betonu to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w ambitnych, minimalistycznych aranżacjach elewacyjnych. Oryginalny efekt betonu można zastosować zarówno w przypadku obiektów industrialnych, aby w ten sposób podkreślić surowość bryły budynku, jak i w bardziej klasycznych projektach, by dodać im intrygującego charakteru. Ponadto odcień betonu może być zachowany w ciepłej bądź chłodnej kolorystyce. Informacje o potrzebnych produktach oraz metodach ich nakładania znajdziesz w przygotowanej przez Caparol karcie techniki Efekt betonu.

3. Technika dekoracyjna Brilliant – efekt połysku na ciemnych powierzchniach

Specjalny granulat w technice dekoracyjnej Brilliant nadaje ciemnym tynkom elewacyjnym delikatny połysk. Uzyskany efekt przypomina rozświetlone gwiazdami nocne niebo. Intensywność połysku zależy od natężenia światła słonecznego i kąta patrzenia. 

Zdobienie budynku w tej technice najlepiej wykonać za pomocą systemu ociepleń Capatect Carbon, który pozwala na zastosowanie bardzo ciemnych, intensywnych odcieni na elewacji, a nawet koloru czarnego (o HBW ≥ 5). Więcej informacji o tej metodzie znajdziesz w przygotowanej przez Caparol karcie techniki Brilliant.

4. Technika dekoracyjna Rdza – nietypowe wykończenie elewacji

Kolejną po Efekcie betonu techniką dekoracyjną nawiązującą do industrialnego trendu w architekturze jest efekt rdzy. Coraz bardziej popularne staje się dekorowanie ścian w taki sposób, aby sprawiały wrażenie postarzonych. Efekt rdzy pozwala stworzyć oryginalną, surową powierzchnię, a dzięki swojej barwie umożliwia także ciepłe aranżacje. 

Technika Rdza dekoracyjna nie jest zalecana do ociepleń – powinna być stosowana na nieocieplonych detalach architektonicznych, np. balkonach. Wskazówki dotyczące potrzebnych produktów oraz metod ich nakładania znajdziesz w przygotowanej przez Caparol karcie techniki Rdza dekoracyjna.

5. Technika dekoracyjna Tynk mozaikowy – trwała i efektowna aranżacja

Tynki mozaikowe, zwane również tynkami kamyczkowymi, są trwałe, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, że jego spoiwem jest żywica, tynk mozaikowy jest bardziej elastyczny i odporny na uszkodzenia niż inne tynki dekoracyjne. Sprawdzi się on przy wykańczaniu podmurówek, cokołów oraz ozdobnych fragmentów elewacji wokół okien i drzwi. 

Tynk mozaikowy można stosować zarówno na elewacji jak i wewnątrz budynku. Należy jednak pamiętać, że podłoże pod tynk mozaikowy musi być równe, ponieważ drobne uziarnienie tynku uniemożliwia zniwelowanie i zamaskowanie nawet drobnych niedoskonałości podłoża. Najlepiej stosować tynk mozaikowy na trwałych i zwartych ścianach wykonanych z:

  • betonu,
  •  gipsu, 
  • płyt kartonowo-gipsowych,
  •  zapraw cementowych i cementowo-wapiennych. 

Zespolone systemy izolacji cieplnej budynków Capatect Carbon, Capatect Longlife i Capatect Classic od marki Caparol umożliwiają realizację wielu nowoczesnych i niezwykle trwałych elewacji budynku. Wymienione techniki dekoracyjne, to tylko kilka z propozycji, które mogą posłużyć do wykonania oryginalnego projektu elewacji. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.ekstremalnefasady.pl.