Zasady bezpiecznego malowania ścian w domu

Aby pomalować pomieszczenia, wiele osób korzysta z pomocy fachowca, licząc na to, że wykona on swoją pracę dokładnie i z dbałością o każdy szczegół. Inni jednak postanawiają odświeżyć wnętrza sami: wybierają na własną rękę rodzaj farby i właściwe narzędzia do jej zaaplikowania. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne malowanie ścian w domu, zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Skład farby do wnętrz powinien mieć równie duże znaczenie, co jej kolor. Dobra jakość farby jest szczególnie ważna, gdy chcesz samodzielnie pomalować ściany – produkt zawierający szkodliwe substancje może zagrażać zdrowiu osoby, która nie ma dużego doświadczenia w przeprowadzaniu prac remontowych i budowlanych.

Zanim podejmiesz się malowania ścian w domu, zadbaj o to, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez nieszczęśliwych wypadków. Zobacz, jak się do tego przygotować. 

Wybierz wodorozcieńczalną farbę bez LZO 

Aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko podczas malowania, ale także w czasie późniejszej eksploatacji mieszkania, należy wybrać farbę o odpowiednim składzie. Jeszcze do niedawna malowanie pomieszczeń wiązało się z parodniową wyprowadzką z mieszkania. W tym czasie należało wietrzyć pomieszczenie ze szkodliwych oparów i czekać, aż farba dokładnie wyschnie. 

Obecnie producenci farb oferują szeroki wybór produktów bezpiecznych dla zdrowia, które sprawiają, że domownicy mogą wrócić do domu już po kilku godzinach od malowania. Aby było to możliwe, należy dobrać właściwe farby ścienne, które nie zawierają rozpuszczalników i innych szkodliwych substancji. 

Zobacz: Przygotowanie do malowania pokoju – 5 właściwości farb lateksowych, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem produktów

Przy wyborze farby do malowania mieszkania pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest informacja o wodorozcieńczalności oraz zawartości LZO, czyli lotnych związków organicznychFarba wodorozcieńczalna firmy Caparol nie zawiera substancji, które są szkodliwe dla dróg oddechowych malarzy i późniejszych mieszkańców pomieszczenia.Normy europejskie dopuszczają zawartość LZO 30 g/l, jednak na rynku dostępnych jest wiele doskonale kryjących farb, np. marki Caparol, które zawierają jeszcze mniej lotnych związków organicznych (<1 g/l). Farby Caparol są też wolne od półotnych związków organicznych, to znaczy plastyfikatorów. Substancja ta dodawana jest do większości farb, ponieważ znacznie ułatwia ich aplikację. Plastyfikatory bardzo wolno odparowują, dlatego dostają się przed układ oddechowy do krwi, a następnie do komórek naszego ciała, powodując zagrożenie dla zdrowia. Mimo dużej szkodliwości półlotnych związków organicznych, do tej pory nie ma w przepisach informacji o ich dopuszczalnej zawartości w farbach. Z uwagi na nasze bezpieczeństwo, warto wybierać farby oznaczone znakiem E.L.F., który gwarantuje brak plastyfikatorów w produkcie.

Przygotuj ścianę do malowania i stosuj farby odporne na wilgoć

Jednym z czynników, który powoduje złe samopoczucie i przyczynia się do rozwoju chorób, jest pleśń i grzyby na ścianach w mieszkaniu. Aby usunąć szkodliwe mikroogranizmy, nie wystarczy pokryć ścian farbami biobójczymi, ponieważ chronią one powierzchnię przed powstawaniem pleśni jedynie w przyszłości. Ścianę już zaatakowaną przez mikroorganizmy powinno się odpowiednio zabezpieczyć: przed malowaniem zainfekowane miejsce należy potraktować preparatami grzybobójczymi, a następnie dokładnie osuszyć. 

Aby mieć pewność, że w świeżo pomalowanym pomieszczeniu nie pojawi się pleśń, zastosuj farbę specjalną Indeko-W. Wykazuje ona odporność na wilgoć, dlatego można ją stosować nie tylko w łazienkach, ale także innych pomieszczeniach o podwyższonym stopniu zawilgocenia. Farba Indeko-W skutecznie zapobiega rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów, zapewniając właściwą higienę w pomieszczeniach.

Podstawowe zasady bezpiecznego malowania pomieszczeń – jak się przygotować do pracy?

Malowanie pomieszczenia należy rozpocząć od sufitu. W tym celu warto wyposażyć się w wałek na długiej rączce, który umożliwi wygodne i dokładne malowanie. Czasem jednak jest konieczne skorzystanie z wytrzymałej drabiny. Ustaw ją na równym podłożu i przed wejściem na szczeble sprawdź jej stabilność. 

Warto także zaopatrzyć się w buty o matowej podeszwie z wgłębieniami, które zapobiegną poślizgnięciu i ewentualnemu upadkowi. Przed przystąpieniem do prac malarskich załóż ubranie, którego nie będzie Ci szkoda poplamić. Podczas malowania farba lubi pryskać, dlatego dobrze jest wyposażyć się w okulary malarskie, które ochronią oczy. 

Wodorozcieńczalne farby Caparol Samtex są bezpieczne dla organizmu. Dzięki nim malowanie jest proste i bezpieczne, a w razie kontaktu ze skórą poplamione miejsce wystarczy przemyć wodą. Farby lateksowe Samtex bez problemu usuniesz też z podłogi lub mebli w razie ewentualnego zabrudzenia.

Zobacz: Jak wygodnie i bezpiecznie malować ściany – farby dla wymagających klientów