Zadbaj o zdrowie swoich pracowników w trakcie realizacji prac malarskich w budynkach

Ilość czasu potrzebnego na pomalowanie pomieszczeń zależy od wielkości obiektu, warunków otoczenia czy właściwości farb. Oznacza to także, że osoby zajmujące się realizacją prac malarskich w budynkach narażone są na długotrwałe działanie szkodliwych związków zawartych w materiałach budowlanych. Sprawdź, jak zadbać o zdrowie swoich pracowników i na jakie oznaczenia farb należy zwracać uwagę.

Nie każdy pracodawca zdaje sobie sprawę, jak negatywny wpływ na zdrowie pracowników wykonujących prace malarskie mogą mieć składniki farb.

Część z dostępnych na rynku produktów zawiera lotne związki organiczne (rozcieńczalniki) i plastyfikatory, których opary przenikają do organizmu pracownika poprzez układ oddechowy. Osoba wykonująca prace malarskie zawodowo jest zatem codziennie narażona na bezpośredni kontakt ze szkodliwymi związkami, które gromadzą się w jej organizmie i mogą powodować wiele problemów zdrowotnych oraz reakcji alergicznych. Podpowiadamy, co robić, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo.

Jakie farby są bezpieczne dla zdrowia pracowników?

Pracodawca powinien upewnić się, że farby, których pracownik używa codziennie, zostały wykonane w technologii, która gwarantuje bezpieczeństwo podczas aplikacji. Tego typu produktem jest farba lateksowa Caparol Samtex. Wykonano ją w technologii E.L.F, co oznacza, że nie zawiera szkodliwych lotnych związków organicznych, a także plastyfikatorów (półlotnych związków organicznych), które uwalniają się nawet przez kolejne tygodnie po zakończeniu prac malarskich. 

Ponadto do wykonania farb Caparol Samtex, które są wodorozcieńczalne, nie użyto rozpuszczalników mimo że, według przyjętych w 2010 roku przez Unię Europejską norm jest dopuszczalne ich zastosowanie (maksymalnie 30 gram rozpuszczalników na 1 litr farby). Farby, w których wykorzystano rozpuszczalniki i plastyfikatory podczas wysychania emitują szkodliwe opary, które mogą powodować podrażnienia skóry i oczu, a po dłuższym czasie nawet doprowadzić do powstawania komórek rakotwórczych. Natomiast farby Caparol Samtex nie szkodzą zdrowiu osób zawodowo zajmujących się malowaniem.

Zobacz także: Zasady bezpiecznego malowania ścian w domu 

Jakie właściwości farby mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie pracownika?

Praca malarza wiąże się z koniecznością długotrwałego stania oraz częstego wykonywania ruchów rąk i skłonów. Malowanie, jak każda praca fizyczna, obciąża kręgosłup i stawy oraz może powodować problemy z układem krążenia. Ponadto jest to proces męczący i czasochłonny, a zmęczeni pracownicy są bardziej skłonni do powodowania wypadków w miejscu pracy. Aby zadbać o zdrowie pracownika, warto wybierać farby dobrze kryjące, które wystarczy nałożyć 1–2 razy. Nakładanie kilku warstw farby to dodatkowa praca i niepotrzebny wydatek energetyczny organizmu. 

Farby Caparol Samtex dobrze wnikają w wałek, łatwo i lekko rozprowadza się je na ścianie, co umożliwia stworzenie równomiernie cienkiej powłoki. Wszystkie te aspekty sprawiają, że wykonywana praca jest mniej uciążliwa dla zdrowia. Ponadto produkty z rodziny Caparol Samtex różnią się stopniami połysku i parametrami odpornościowymi, a także przeznaczone są do różnych zadań, takich jak maskowanie nierówności ścian (Caparol Samtex 3), krótszy czas wykonania (Caparol Samtex 2) czy wysoka siła krycia (Caparol Samtex 7). 

Jakie certyfikaty i oznaczenia farb warto brać pod uwagę?

Farby do wnętrz Caparol charakteryzują się zmniejszoną emisją szkodliwych substancji, dzięki czemu zapewniają zdrowe powietrze w malowanych pomieszczeniach. Znak E.L.F. umieszczony na produktach Caparol (w tym na farbach Caparol Samtex) oznacza, że całkowita emisyjność produktu została ograniczona niemal do zera. Ma to znaczący wpływ na zdrowie pracownika. 

Dodatkowo produkty marki Caparol, w tym farby Caparol Samtex zostały wyróżnione znakiem jakości NaturePlus, który przyznawany jest wyłącznie produktom w pełni spełniającym wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju. NaturePlus stanowi potwierdzenie najwyższych standardów w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa zdrowia użytkowników. Co więcej, produkty Caparol Samtex zostały przebadane przez międzynarodowy koncern TÜV, który ma na celu ochronę środowiska i zdrowia pracowników. Farby Caparol Samtex oceniono jako odpowiednie dla alergików.

Zobacz także: Jak wybrać trwałą i bezpieczną farbę lateksową do malowania pomieszczeń w budynkach?

Znaczna część niebezpieczeństw w miejscu pracy wynika z niekorzystnych właściwości produktów, którymi posługują się pracownicy na co dzień. Pracodawca zawsze powinien brać pod uwagę bezpieczeństwo i zdrowie swoich pracowników. Warto decydować się na farby takie jak Caparol Samtex, które nie zawierają szkodliwych substancji oraz ułatwiają efektywne przeprowadzanie prac malarskich.