Wykwity i glony – jak zabezpieczyć przed nimi elewację?

Zielony nalot na elewacji to wyraźny znak, że ściany zewnętrzne Twojego budynku zostały zaatakowane przez glony lub grzyby. Ich pojawienie się jest zazwyczaj dość trudne do przewidzenia. W niektórych sytuacjach możesz jednak ocenić, czy istnieje ryzyko, że będziesz mieć z nimi do czynienia. Zobacz, jak zadbać o czystą elewację i co zrobić, jeśli mikroorganizmy zdążyły już rozwinąć się na Twoim budynku.

Z tekstu dowiesz się:

·       gdzie najczęściej powstają grzyby i glony na elewacji,

·       jak uniknąć powstawania glonów i grzybów na elewacji budynku,

·       jak usunąć grzyby i glony ze ścian zewnętrznych.

Za powstawanie nalotu na elewacji są odpowiedzialne dwa rodzaje organizmów – grzyby oraz glony. Plecha lub zarodniki glonów oraz grzybów unoszą się w powietrzu i osiadają tam, gdzie mają najlepsze warunki do rozwoju. Glony z grzybami tworzą związki symbiotyczne zwane porostami.

Zobacz też: Zaprojektuj nowoczesny budynek dzięki technologii NQG.

Glony i grzyb na elewacji – gdzie najczęściej powstają?

Na powstawanie grzybów i glonów na elewacji najbardziej są narażone domy, które znajdują się blisko lasów lub innych skupisk zieleni lub też zbiorników wodnych, rzek i terenów podmokłych. Z rozległych, naturalnych obszarów zarodniki mogą bowiem łatwo przenieść się na elewację, zwłaszcza jeśli ściany znajdują się w cieniu i są osłonięte drzewami, gdyż wtedy może się na nich długo utrzymywać wilgoć.

Proces porastania elewacji rozpoczyna się najczęściej od zasiedlenia glonami. Jeśli jest ona długo mokra, glony będą mogły się rozwinąć, ponieważ do życia potrzebują wody, słońca i minerałów. Natomiast produktami przemiany materii, powstającymi w procesie fotosyntezy z udziałem glonów, są tlen i węglowodany (cukry), które są pożywką dla grzybów. Dlatego też grzyby chętnie rozprzestrzeniają się na elewacjach, na których pojawiły się glony i w zamian za tlen i cukry dostarczają glonom niezbędną im wodę i minerały.

Czysta elewacja – co zrobić, aby uniknąć powstawania grzybów i glonów na elewacji?

Glony i grzyby na elewacji nie są groźne dla mieszkańców domu, ale ich niekontrolowany rozrost sprawia, że elewacje z czasem wyglądają coraz mniej estetycznie. Ściany zewnętrzne, na których pojawiły te mikroorganizmy, mogą także szybciej niszczeć, dlatego warto zawczasu zastanowić się, jak zabezpieczyć się przed powstaniem zielonego nalotu.

Aby ograniczyć ryzyko występowania mikroorganizmów, należy zabezpieczyć ściany zewnętrzne w odpowiedni sposób. W roli materiałów elewacyjnych chroniących przed grzybami i glonami świetnie sprawdzą się tynki i farby Caparol w technologii NQG. W ich spoiwie wykorzystano nanocząsteczki kwarcu, które są równomiernie rozmieszczone i tworzą trójwymiarową strukturę sieciową. W efekcie:

·       nadają powłoce twardość – dlatego nie jest ani hydroplastyczna, ani termoplastyczna, czyli zabrudzenia i pyły mogące stanowić pożywkę dla mikroorganizmów nie przyklejają się trwale ani do mokrej, ani do rozgrzanej elewacji;

·       utrudniają wchłanianie wody opadowej, a jednocześnie bardzo szybko odparowują pozostałe po deszczu krople na elewacji – dzięki temu powłoka szybko staje się sucha, więc ryzyko zasiedlenia przez glony maleje.

Niektóre materiały, takie jak np. ThermoSan NQG, posiadają również aktywne składniki biobójcze, które na bieżąco niszczą naniesione z wiatrem glony i grzyby i nie dopuszczają do ich rozwoju.

Usuwanie glonów z elewacji – jak to zrobić?

Gdy zauważysz, że Twój dom zaczynają atakować grzyby i glony, nie czekaj na ich dalszy rozwój. Zacznij działać od razu, aby jak najszybciej pozbyć się problemu i zabezpieczyć elewację.

Zobacz, co należy zrobić.

1.     Usuń wszystkie wykwity mechanicznie. Możesz je wypłukać za pomocą wody pod ciśnieniem albo oczyść ściany przy użyciu narzędzi (np. szczotkowaniem).

2.     Zniszcz zarodniki grzybów przy użyciu środków biobójczych. Jeśli pominiesz ten krok, problem z porastającą elewacją wkrótce powróci.

3.     Napraw wszystkie uszkodzenia, które powstały w wyniku rozwoju grzybów, a także czyszczenia ścian. To też dobry moment na wykonanie drobnej renowacji.

4.     Zabezpiecz swoją elewację produktami NQG o właściwościach grzybo- i glonobójczych.

Usuwanie glonów i grzybów ze ścian nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga od Ciebie dużej dokładności i skrupulatności w wykonywaniu kolejnych kroków. Jeśli jednak zakończysz wszystkie etapy i zastosujesz odpowiednie produkty, możesz być pewien, że na Twoich ścianach przez bardzo długi czas nie pojawią się żadne grzyby i glony.