Wygodne i trwałe zabezpieczanie elewacji przed porastaniem z systemem nanosieci kwarcowych – poznaj ThermoSan-Fassadenputz NQG

Utrzymanie elewacji w dobrym stanie to konieczność, jeżeli chcesz się cieszyć estetycznym wyglądem fasady lub zależy Ci na podniesieniu ceny nieruchomości. Dlatego też malowanie elewacji lub jej remont to jedna z pierwszych czynności, jakie wykonuje się podczas przygotowywania budynku do sprzedaży.

Jedną z najczęściej spotykanych wad warstwy zewnętrznej ściany jest tzw. korozja biologiczna, czyli porastanie elewacji przez mikroorganizmy takie jak algi i glony. Pozbycie się ich nie musi być jednak uciążliwe i trudne, jeżeli masz do dyspozycji podstawowe narzędzia oraz właściwe materiały, takie jak Caparol ThermoSan-Fassadenputz NQG. 

Elewacja domu – skąd biorą się porosty i jak sobie z nimi radzić? 

Elewacje, podobnie jak każdy inny element budynku, ulegają stopniowemu zużyciu. Warunki atmosferyczne i użyte materiały budowlane mają kluczowy wpływ na to, kiedy i w jakim stopniu będzie wymagana renowacja elewacji. Na korozję biologiczną najbardziej narażone są tynki z żywic syntetycznych bez dodatku biocydów (środków biobójczych). Podłoża silnie zasadowe takie jak beton lub tynki wapienne z reguły nie porastają, jednak po latach nawet one mogą – na skutek pochłaniania dwutlenku węgla z otoczenia – utracić swoje właściwości alkaliczne i stać się podatnymi na porastanie. Czynniki, które podwyższają ryzyko rozwoju grzybów i alg na ścianie to:

Wilgotność powietrza – wywołana deszczem lub bliskością zbiornika wodnego;

Zacienienie fasady – pozbawione dopływu światła ściany pozostają dłużej wilgotne;

Wilgoć pochodząca z podłoża – podsiąka do ściany i stwarza środowisko przyjazne rozwojowi porostów; 

Błędy konstrukcyjne – niewłaściwie zamontowane instalacje odprowadzające wodę, narażające elewacje na zamakanie;

Zanieczyszczenie powietrza – kurz przemysłowy i komunikacyjny zawierający związki organiczne jest dobrą pożywką dla mikroorganizmów. 

Skoro wiesz już skąd bierze się korozja biologiczna, pozostaje pytanie – jak sobie z nią radzić? Przede wszystkim, należy wyznawać zasadę: „zapobiegać zamiast leczyć”

Już na etapie projektowania i budowy zadbaj o optymalne odprowadzanie wody z elewacji i taki układ elementów konstrukcyjnych, który nie będzie generował dużej ilości zacienionych miejsc. Jeżeli chodzi o materiały wykończeniowe – stosuj wyłącznie tynki i farby o właściwościach biobójczych, takie jak np. produkty wykonane w technologii NQG, które zostały przebadane według normy PN-EN 15484 przez Instytut Techniki Budowlanej i uzyskały świadectwa potwierdzające skuteczność ochrony przed rozwojem glonów. 

Istniejące skupiska mikroorganizmów należy oczywiście usunąć. Najlepiej zrobić to w sposób mechaniczny, np. za pomocą myjki ciśnieniowej. Nie wszystkie kolonie alg i glonów są widoczne. Warto więc zapewnić sobie ochronę przed ponownymi wykwitami. Sprawdzonym sposobem jest stosowanie środków biobójczych takich jak preparat Capatox – nakłada się go w prosty sposób, wcierając w powierzchnię, którą chcesz zabezpieczyć za pomocą szczotki lub pędzla. 

Dlaczego warto naprawiać elewacje z pomocą ThermoSan-Fassadenputz NQG

Braki w powłoce tynkarskiej należy oczywiście uzupełnić. Na rynku istnieje wiele tynków elewacyjnych, ale ThermoSan-Fassadenputz NQG wyróżnia się wśród nich wyjątkowymi parametrami. Przede wszystkim został wykonany w technologii nanosieci kwarcowych. Oznacza to, że jest znacznie bardziej wytrzymały i lepiej znosi ekstremalne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, z racji na wysoką zawartość biocydów jest odporny na porastanie przez algi i grzyby. Jako lekki tynk hybrydowy można stosować go na:

bezspoinowym systemie ociepleń Capatect 100,

betonie niepowlekanym,

tynkach podkładowych grupy PII + PIII według DIN V 18550,

matowych, nośnych powłokach z farb dyspersyjnych,

nośnych powłokach silikatowych.

Kolejną zaletą jest fakt, że produkt jest sprzedawany w formie gotowej do użycia – wystarczy otworzyć wiaderko i od razu można rozpocząć proces naprawy elewacji. Jeżeli więc szukasz produktu łatwego i wygodnego w użyciu, co do którego wytrzymałości będziesz miał pewność na całe lata, ThermoSan-Fassadenputz NQG jest dla Ciebie najtrafniejszym wyborem.