Wskazówki dotyczące wyboru tynku elewacyjnego w systemach ociepleń budynków

Do budowy nowoczesnych budynków mieszkalnych i usługowych stosuje się coraz wytrzymalsze materiały. W efekcie gotowe obiekty finansowane przez najlepszych deweloperów przetrwają w idealnym stanie nawet kilkanaście lat. Bardzo szeroka oferta tynków dostępnych na polskim rynku sprawia jednak, że wykonawcy nie mają pewności, który tynk elewacyjny będzie najlepszy, szczególnie jeśli ma być stosowany razem z całym system ociepleń.

Aby rozwiać wszystkie wątpliwości wykonawców, przedstawiciele marki Caparol przygotowali porady dotyczące wyboru tynków cienkowarstwowych dostępnych w ofercie firmy. Pod uwagę zostały wzięte tynki elewacyjne zawarte w zespolonych systemach izolacji cieplnej Caparol Capatect – Classic, Longlife i Carbon. Dzięki tym wskazówkom wykonawcy będą mogli ustalić, który tynk będzie najlepszy dla danej inwestycji oraz jaki system ociepleń budynków warto polecać inwestorom, architektom budynków i architektom ocieplenia.

Tynk elewacyjny cienkowarstwowy – dlaczego akurat ten rodzaj wykończenia ścian?

Wykonawcy przygotowujący się do pracy na budowie mają do wyboru tynki cienkowarstwowe i grubowarstwowe (tradycyjne). Warto jednak pamiętać, że ze względu na ich dużą masę tynki grubowarstwowe nakłada się tylko na ściany jednowarstwowe, bez ocieplenia zewnętrznego. 

Tynki cienkowarstwowe są za to bardzo lekkie, dzięki czemu można je stosować jako wierzchnią warstwę wykończeniową w systemach ociepleń. W połączeniu z całym systemem ociepleń dają one trwały efekt oraz ozdobne wykończenie bez konieczności stosowania dodatkowych farb.

Ocena warunków otoczenia budynku – ważny czynnik wpływający na wybór tynku elewacyjnego

Lokalizacja powstającego budynku odgrywa kluczową rolę przy wyborze tynku elewacyjnego. Tynk jako zewnętrzna warstwa ocieplenia jest bowiem najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, deszcz, grad czy korozja biologiczna.

Na terenach nadmorskich, gdzie korozja biologiczna jest dużym zagrożeniem, poleca się tynki silikonowe odporne na płowienie koloru i porastanie glonami. W ofercie Caparol jest dostępny tynk na bazie żywicy silikonowej Amphisilan FassadenPutz, posiadający następujące właściwości:

  • hydrofobowych, dzięki czemu nie wchłania cząsteczek wody;
  • paroprzepuszczalnych, co umożliwia utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności wewnątrz budynku.

Charakteryzuje się ponadto wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Użyty w systemie elewacyjnym jest w stanie wytrzymać uderzenia o sile nawet 20 J.

Tynk elewacyjny dostępny w systemach ociepleń  

Aby rodzaj tynku był jak najlepiej dostosowany do warunków eksploatacyjnych budynku, warto zwrócić uwagę na inne materiały, które chce się wykorzystać. Pod uwagę należy jednak wziąć nie tyle poszczególne produkty (np. warstwę ocieplenia czy masę szpachlową), co całe systemy ociepleń budynków.

  • System ociepleń Capatect Carbon – do tego rozwiązania poleca się CarboPor z włóknami węglowymi. Włókna karbonu wykorzystane w tynku zwiększają trwałość materiałów i całej elewacji.
  • System ociepleń Capatect Longlife – w tym systemie wykorzystuje się tynk silikonowy ThermoSan Fassadenputz NQG. Jest on szybki i wygodny w aplikacji, a jednocześnie bardzo trwały.
  • System ociepleń Capatect Classic – w którym stosuje się tynk silikonowy AmphiSilan Fassaden Putz. Jest on odporny na czyszczenie i uderzenia.

Zobacz właściwości systemów elewacyjnych Caparol 

Gdzie sprawdzą się tynki dekoracyjne zewnętrzne?

Inwestorzy coraz częściej chcą, aby ich budynki wyróżniały się wśród innych obiektów. Pracujący na ich zlecenie architekci tworzą więc projekty uwzględniające nietypowe konstrukcje i przyciągające uwagę elewacje. Do stworzenia nietypowych lub nowoczesnych aranżacji ścian zewnętrznych mogą przydać się zwłaszcza techniki dekoracyjne. 

W ofercie Caparol są dostępne również rozwiązania tradycyjne, czyli tynki o fakturze baranka lub kornika. Faktura baranka jest dostępna we wszystkich rodzajach tynków (CarboPor, AmphiSilan Fassadenputz), faktura kornika jedynie w niektórych (AmphiSilan Fassadenputz).

Zobacz nowoczesne aranżacje elewacji – techniki dekoracyjne

Tynki elewacyjne – cienkowarstwowe, wytrzymałe, nowoczesne, ozdobne

Tynk elewacyjny ma bardzo duży wpływ na efekt wizualny i wytrzymałość całego obiektu. Jego wybór musi być więc poprzedzony dokładną analizą, w której zostaną uwzględnione:

  • warunki otoczenia budynku, w tym działanie czynników zewnętrznych;
  • rodzaje systemów ociepleń;
  • założenia projektowe dotyczące wyglądu obiektu.

W ocenie przydatności konkretnego tynku można się także posiłkować informacjami znajdującymi się na stronie firmy Caparol.