Tynki, lazury i farby przyszłości do elewacji domów – poznaj technologię nanosieci kwarcowych w farbach elewacyjnych i innych powłokach

Elewacja domu ma zabezpieczać dom przed działaniem czynników zewnętrznych – wody, wiatru i słońca. Nie mogłaby jednak pełnić tej funkcji, gdyby nie odpowiednie produkty, które służą do jej wykończenia. Bardzo istotne jest więc to, jakiej powłoki, w tym farby elewacyjnej, użyjesz do zabezpieczenia ścian. Przekonaj się, dlaczego warto zastosować materiały z technologią nanosieci kwarcowych.

Kolor elewacji, który przez wiele lat nie blaknie i nie płowieje, ściany, które nie porastają glonami, nie zachodzą wilgocią oraz nie kredują – o tym wszystkim decyduje dobrze wybrana farba elewacyjna lub inna powłoka ochronna (np. tynk elewacyjny lub lazura). Większość produktów oferowanych przez producentów pozwala w pewnym stopniu ochronić dom przed działaniem czynników zewnętrznych, jednak nie zawsze okazują się one wystarczające i w pełni skuteczne. Aby zyskać pewność, że Twoja elewacja domu wytrzyma w doskonałym stanie wiele lat, poznaj wyjątkową technologię NQG firmy Caparol.

Elewacja domu z NQG – czym są nanosieci kwarcowe?

Kwarc jest dość twardym materiałem. W farbach niekiedy wykorzystuje się go w formie piasku kwarcowego do uzyskania ciekawego efektu dekoracyjnego na ścianach. Dzięki zmniejszeniu cząsteczek kwarcu do rozmiaru nano- nabiera on jednak jeszcze większej twardości. Gdy w odpowiedni sposób wkomponuje się taką nanokrzemionkę (nano krzem) w strukturę spoiwa farby, stworzy się nanosieć kwarcowa nadające powłokom takich farb ponadprzeciętne właściwości. Jak to się dzieje?

  1. Przy pomocy specjalnej technologii, nanokrzemionka zostaje wkomponowana w spoiwo farby.
  2. Bezpośrednio po nałożeniu produktu na ścianę nanocząsteczki nie tworzą jeszcze żadnej twardej sieci.
  3. W trakcie wysychania powłoki odparowuje z niej woda, przez co powierzchnia farby, tynku lub lazury zaczyna się kurczyć.
  4. Nanocząsteczki krzemu zbliżają się do siebie i zaczynają tworzyć powiązaną ze sobą siatkę polimerów.
  5. Dzięki właściwościom nanokrzemionki, powłoki szybciej wysychają po deszczu, nie są termoplastyczne ani hydroplastyczne (nie stają się klejące ani pod wpływem wody, ani temperatury).

Nanokrzemionka poprawia też przyczepność powłoki do podłoży mineralnych. Oplatając siecią główne spoiwo farby, nadaje powłoce większą twardość i odporność na pękanie. Powłoka pozostaje więc dłużej szczelna.

Powłoki elewacyjne NQG – jakie posiadają właściwości?

Technologia nanosieci kwarcowych sprawia, że farby do elewacji, tynki elewacyjne oraz lazury są odporne na działanie wody, co okazuje się bardzo przydatne zwłaszcza po deszczu. Ściany pokryte tymi powłokami mogą bowiem bardzo szybko schnąć nawet po intensywnej ulewie. Dzieje się tak za sprawą dwóch podstawowych właściwości farb w technologii NQG.

  • Powłoki NQG są hydrofobowe kapilarnie

To znaczy, że odpychają krople wody, dzięki czemu zabezpieczają powłokę przed ich wnikaniem. Po intensywnych opadach deszczu krople szybko spływają po ścianach i nie dostają się pod powierzchnię elewacji.

  • Powłoki NQG są hydrofilowe powierzchniowo

Oznacza to, że powierzchnia powłoki bardzo dobrze zwilża się wodą. Woda rozlewa się w cieńszą powłokę i szybciej odparowuje, dzięki czemu elewacja staje się szybko sucha po deszczu. Na powłoce nie tworzą się tak duże krople jak na powłokach silikonowych, nie tworzą się więc soczewki, które skupiałyby promieniowanie słoneczne. Zmniejsza się więc ryzyko punktowej zmiany koloru elewacji.

Dodatkowo powłoki NQG wykazują bardzo dobrą paroprzepuszczalność. Dzięki temu nawet jeśli woda dostanie się do ściany przez mikroszczeliny, może szybko się z niej wydostać.

Elewacja domu zabezpieczona przed porastaniem? Poznaj działanie NQG chroniące przed glonami i grzybami

Produkty Caparol wykonane w technologii NQG pozwalają także zabezpieczyć elewację przed porostami. Wiąże się to bezpośrednio szybkim wysychaniem powłok NQG. Gdyby bowiem po deszczu ściana była długo mokra, glony łatwiej by na niej osiadały. Rozwój glonów przyspieszają również wysokie temperatury i intensywne nasłonecznienie po opadach. Technologia NQG pozwala na szybkie schnięcie elewacji budynków – dzięki temu glony, a wraz z nimi także grzyby, tracą idealne warunki do porastania. Nawet jeśli zostaną naniesione przez wiatr, suche środowisko elewacji uniemożliwi im rozwój.

Farby elewacyjne, tynki elewacyjne i lazury – jakie produkty Caparol wykorzystują technologię nanosieci kwarcowych?

Na produkty z technologią NQG firmy Caparol o właściwościach chroniących elewację składają się różnego rodzaju materiały budowlane. Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Jeśli nie masz pewności, który z nich powinieneś wybrać, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

  • ThermoSan NQG – to farba elewacyjna, która służy do renowacji ociepleń na tynkach dyspersyjnych.
  • ThermoSan Fassadenputz NQG – to tynk elewacyjny, który możesz wykorzystać na nowych systemach ociepleń bez konieczności malowania.
  • Sylitol-NQG – to farba elewacyjna, silikatowa, która wchłania się w tynki cementowo-wapienne ocieplone wełną mineralną. Do jej rozcieńczania służy Sylitol NQG Konzentrat.
  • PermaSilan – to elastyczna farba elewacyjna do wypełnienia rys skurczowych – powierzchniowych lub głębszych.
  • TopLazur NQG – to lazura zabezpieczająca ciemne elewacje. Stosowana jest również przy nowoczesnych technikach dekoracyjnych, tj. efekt deski bądź tkaniny.