Sposoby na wykorzystanie farb ściennych w domu

Malowanie ścian nie musi być czasochłonną czynnością. Zaplanowanie prac malarskich i przygotowanie właściwych narzędzi może znacznie skrócić czas malowania pomieszczeń, a wybór trwałej farby wyeliminuje konieczność odświeżania koloru ścian w kolejnych latach i pozwoli cieszyć się estetycznymi wnętrzami przez długi czas. 

Chcesz samodzielnie pomalować ściany w swoim domu? Nie jest to trudne zadanie, jeśli wybierzesz najlepsze farby ścienne, które gwarantują świetne krycie ścian już jedną warstwą produktu. Równie ważne jest też zabezpieczenie pomieszczeń przed malowaniem i przygotowanie odpowiednich wałków i pędzli. Podpowiadamy, co zrobić, aby prace malarskie przebiegały szybko i sprawnie.

Wybór trwałej i bezpiecznej farby ściennej

Warto wybrać farby ścienne, które będą nie tylko bezpieczne dla mieszkańców, ale także trwałe i odporne na osadzanie się kurzu z powietrza. Dzięki temu pomieszczenia pozostaną estetyczne przez długi czas bez konieczności ponownego malowania. Farba ścienna Caparol Indeko-plus  jest bardzo trwała i nie przyciąga kurzu, który gromadzi się szczególnie w narożnikach ścian, okolicach kratek wentylacyjnych i grzejników. Ta farba pozwoli Ci więc utrzymać ściany w czystości.

Zobacz też: Właściwości farby przyjaznej dla środowiska i alergików — na co zwrócić uwagę?

Wybór produktu, który nie zawiera środków konserwujących i plastyfikatorów, jest bardzo istotny. Dzięki temu do dróg oddechowych osób przebywających w pomalowanym pomieszczeniu nie będą przedostawać się szkodliwe substancje, które negatywnie wpływają na zdrowie.

Bezpieczną farbę do malowania ścian powinno się stosować przede wszystkim w domach z małymi dziećmi. Ich organizm jest bowiem szczególnie podatny na oddziaływanie chemicznych substancji. 

Farby Caparol Indeko-plus to nieszkodliwe produkty – są pozbawione rozpuszczalników i plastyfikatorów oraz nie zawierają środków konserwujących. Właśnie dlatego są idealnym rozwiązaniem do mieszkań, w których przebywają dzieci i alergicy.

Przygotuj mieszkanie i sprawdź ściany

Żeby zaoszczędzić czas na malowaniu pomieszczeń i uniknąć długiego sprzątania po wykonaniu prac, dokładnie zabezpiecz wnętrza. W tym celu zaopatrz się w dużą ilość folii i taśmę malarską. Przed przystąpieniem do malowania wynieś z pokoju wszystkie meble – pozwoli Ci to zminimalizować ryzyko zabrudzeń i znacznie ułatwi poruszanie się po pomieszczeniu podczas pracy. Pozostałe elementy dokładnie zabezpiecz taśmą malarską – oklej nią framugi okien, listwy przypodłogowe i wszystkie wystające elementy. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu podłogi folią. Aby podłoże się nie ślizgało, przyklej folię taśmą malarską do listew przypodłogowych. Jeżeli w malowanym pomieszczeniu znajdują się przedmioty, których nie można wynieść, również przykryj je folią.

Bardzo ważne jest także wcześniejsze sprawdzenie malowanej ściany. W tym celu warto przeprowadzić tak zwany test dłoni. Przetrzyj powierzchnię ściany ręką – jeżeli na dłoni pozostanie pigment, oznacza to, że powłoka nie ma odpowiedniej ilości spoiwa i trzeba będzie zagruntować ją ponownie. Ponadto gdy powierzchnia Twojej ściany jest nierówna, warto ją zaszpachlować (stosować niechłonne szpachle dyspersyjne). Pozwoli Ci to skrócić czas malowania i zmniejszy ilość potrzebnej farby ściennej.

Jeśli nie zagruntujesz zniszczonej powierzchni ściany, stracisz dużo czasu podczas malowania – farba będzie się ciężko i nierównomiernie rozprowadzać. Powstaną widoczne pasy po wałku, a podczas kolejnego remontu stara powłoka może nawijać się na wałek – wówczas konieczne będzie skrobanie całego pomieszczenia i nakładanie nowego tynku. Jeżeli natomiast po teście dłoni ręka pozostanie czysta, ścianę wystarczy umyć wodą z mydłem malarskim. 

Przygotowanie narzędzi i malowanie

Do pomalowania ścian potrzebne będą nie tylko wałki, ale także pędzle. Do ścian o gładkiej powierzchni runo wałka powinno mieć 8–10 mm długości. Ułatwi to rozprowadzenie farby i pozwoli uniknąć powstawania nieestetycznych zacieków.

Nie zapominaj też o pędzlach, które umożliwią Ci pomalowanie trudno dostępnych miejsc, takich jak okolice grzejnika czy framug drzwi. Malowanie pomieszczeń rozpoczyna się od sufitu. Jeżeli zastosujesz odwrotną kolejność, przy malowaniu sufitu możesz niechcący zachlapać pomalowaną powierzchnię ścian. Aby praca przebiegała sprawnie, wykonuj długie pociągnięcia wałkiem. Łączenie każdego pasa powinno odbywać się, gdy farba jest całkowicie mokra („mokre do mokrego”). Z tego powodu nie  można zbyt cienko rozprowadzać farby. Inaczej będzie ona podsychać przed dołożeniem kolejnego pasa czy fakturowaniem. 

Pamiętaj też, aby podczas malowania nie robić częstych i długich przerw. Takie ,,pauzy” spowodują podeschnięcie farby, przez co w tych miejscach powstanie ślad po łączeniu z  kolejnym pasem farby. Jeżeli chcesz zaoszczędzić sobie trudu, wybierz dobrze kryjącą farbę.

Farby Caparol Indeko-plus tworzą na ścianach gładką i trwałą powłokę, a podwójna siła krycia pozwala na przemalowanie ścian o równej i jednolitej powierzchni jedną warstwą. Dodatkowo produkt i nie emituje zapachu, dlatego do pomieszczeń pomalowanych farbą Caparol Indeko-plus można się szybko wprowadzić.

Zobacz też: Jak przygotować ściany w domu do malowania?

Dzięki dokładnemu zaplanowaniu malowania i wcześniejszemu przygotowaniu pomieszczenia można pomalować ściany w domu bardzo szybko. Jeśli przygotujesz potrzebne narzędzia i zadbasz o farby ścienne wysokiej jakości, dodatkowo ułatwisz sobie pracę. Farby Caparol Indeko-plus są trwałe, dlatego pozostają estetyczne przez długi czas, a ich zwiększona siła krycia często pozwala na zastosowanie na ścianie tylko jednej warstwy produktu.