Samoczyszczące farby elewacyjne – zalety technologii NQG

Woda w postaci opadów deszczu czy śniegu wyrządza wiele szkód elewacji domu. Może prowadzić do zamakania, zamarzania i pękania powłok ochronnych oraz uszkadzać ocieplenia. Zawilgocona elewacja częściej porasta też organizmami żywymi – grzybami, pleśniami i glonami. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie elewacji zewnętrznej przed działaniem wody, co zapewniają odpowiednie farby elewacyjne.

Oczywistym zadaniem systemu ociepleń jest izolacja termiczna. Jednak nie można zapominać, że musi też spełniać rolę ochronną dla fasady. Głównym czynnikiem degradującym elewacje jest woda. Jej gromadzenie się wewnątrz materiałów użytych na elewacji prowadzi do uszkodzeń (od spękań i wybrzuszeń - po całkowite odpadanie od ściany całych ociepleń).

Tynki cementowo-wapienne użyte jako wierzchnia wyprawa systemu ociepleń mają właściwości kapilarne, co oznacza, że woda deszczowa wsiąka w tynk.Ponadto mokre środowisko sprzyja rozwojowi glonów i grzybów, które osiadają na elewacji i utrzymują podwyższony stopień zawilgocenia ścian. Obniża to nie tylko na samą estetykę elewacji, lecz również jej wytrzymałość. Z tego względu dodatkowo zaleca się stosowanie farb elewacyjnych o właściwościach hydrofobowych i hydrofilowych – do takich produktów należą farby elewacyjne z technologią NQG.

Przeczytaj również: Farby odporne na porastanie Caparol Sylitol NQG

Farby elewacyjne o właściwościach hydrofobowych i hydrofilowych – co to takiego?

Hydrofobowość to zdolność materiałów do odpychania od siebie cząsteczek polarnych (wody). Substancja pokrywająca powierzchnię tworzy wówczas barierę zapobiegającą przedostawaniu się wody do wewnątrz materiału, na którym się znajduje. 

Hydrofilowość to zaś zdolność materiałów do zwilżania wodą. Woda na materiałach hydrofilowych rozpływa się w cienką warstwę.W praktyce oznacza to, że farba kapilarnie hydrofobowa, zapobiega wsiąkaniu kapilarnemu wody, a gdy dodatkowo jest powierzchniowo hydrofilowa – woda rozpływa się na niej w cieńszą warstwę, która szybciej odparowuje. W efekcie elewacja jest szybciej sucha po deszczu, a więc czysta i trwała.

Przeczytaj również: Malowanie odporne na deszcze i mróz z farbami NQG

Elewacja domu pokryta farbą elewacyjną NGQ – na czym olega jej skuteczność?

NGQ to wyjątkowa technologia nanosieci kwarcowych, która łączy w sobie zalety powłok na bazie żywic silikonowych z właściwościami powłok silikatowych. Małe nanokrzemy wiążą większe spoiwa w trójwymiarową siatkę powiązań i nadają tym samym warstwie farby twardości. Dzięki temu zabrudzenia i zarodniki nie mogą przykleić się do elewacji, a w rezultacie długo utrzymać się na jej powierzchni. 

Uzyskana hydrofilowość farb elewacyjnych z technologią NQG w wspiera szybsze odparowanie wody po deszczu i sprawia, że glony, grzyby i pleśnie nie mają warunków do zasiedlenia elewacji. Do suchej elewacji nie przyklejają się też pyły i inne zabrudzenia, więc elewacja pozostaje czysta. Natomiast hydrofobowość przeciwdziała wchłanianiu wody w powłokę, co zapobiega pęcznieniu spoiwa, powstawaniu rys skurczowych i spękań. W efekcie powłoka pozostaje dłużej szczelna dla wody i zwiększa trwałość elewacji.

Przeczytaj również: Technologia Nanosieci Kwarcowych NQG – rewolucja w dziedzinie farb

Powłoki z technologią nanosieci kwacowych sprawdzą się zarówno na elewacjach nowych obiektów, jak i przy renowacji. W ofercie marki Caparol można znaleźć kilka rodzajów farb elewacyjnych NQG, które różnią się zastosowaniem. Wszystkie produkty cechuje jednak najwyższa ochrona przed warunkami atmosferycznym oraz utrzymanie elewacji w czystości. Dzięki temu pozostanie ona trwała i estetyczna przez długie lata.