Przygotuj nowoczesny projekt ocieplenia i elewacji budynku w szarym lub czarnym kolorze

Nietypowa bryła domu to sposób na oryginalność. Jednak aby wyróżnić swój budynek, inwestorzy coraz częściej stawiają także na unikatowe kolory i faktury tynku. Delikatne beże zastępowane są grafitami, granatami, a nawet czernią. Mimo że ciemne elewacje stają się coraz bardziej powszechne, wielu architektów i realizatorów wciąż obawia się ich stosowania. Warto przekonać się do używania ciemnych tynków – spektakularny efekt osiągniesz z łatwością, jeśli zastosujesz sprawdzony system elewacyjny. 

Ciemne fasady są obecnie powszechnym trendem w budownictwie. Dotyczy to nie tylko prywatnych inwestycji, ale także budynków użyteczności publicznej.

Najlepszy przykład mody na ciemne elewacje stanowi siedziba Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Budynek został wyróżniony Nagrodą Architektoniczną „Polityki” w 2014 r. Otoczone płotem wiejskie siedlisko z drewnianymi „chatami” zostało skontrastowane z dużą bryłą w kolorze czarnym. Jednak ciemne fasady to według wielu rozwiązanie problematyczne.

Krąży opinia, że ciemne kolory szybko płowieją, zaburzają proporcje budynku i pasują tylko do domów bez detali architektonicznych.

Jeśli też tak myślisz, marka Caparol rozwieje Twoje wątpliwości. Poznaj systemy ociepleń Capatect Carbon, Longlife oraz Classic. 

Obawa nr 1 – ciemna elewacja domu pasuje tylko do budynków o prostych bryłach

Kolory elewacji powinny odpowiadać nie tylko wizji architekta, ale także wymogom projektu budynku. Zazwyczaj przy bogato zdobionych domach warto zdecydować się na jeden kolor, który podkreśli wszystkie detale. Jeśli projekt domu zawiera dużo elementów dekoracyjnych takich jak wykusze czy ryzality, jednolita, ciemna elewacja – równie dobrze jak jasna – sprawi, że całość będzie spójna i harmonijna. Z kolei prostym bryłom ciemna fasada doda elegancji. Dużą zaletą czarnych i szarych elewacji jest także to, że prezentują się dobrze niemal w każdym otoczeniu. Pięknym tłem będzie dla nich zarówno industrialna zabudowa, jak i zielona ściana lasu. 

Obawa nr 2 – ciemny tynk elewacyjny szybko płowieje 

Pod wpływem ekspozycji na promienie UV ciemne barwy szybko tracą swoją pierwotną intensywność. Na rynku możesz jednak znaleźć takie systemy ociepleń, które pomogą zachować trwałość koloru na długo.

Dzięki zastosowanej w produktach Caparol technologii Caparol Clean Concept® szare i czarne odcienie pozostaną intensywne przez wiele lat. Precyzyjnie dobrany skład spoiwa zapobiega efektowi termoplastyczności (czyli lepkości powłoki po nagrzaniu), przez który do elewacji trwale przyklejają się cząsteczki kurzu. 

Wyjątkowe właściwości hydrofobowe powierzchni zapewniają efekt samooczyszczania elewacji, dzięki czemu tynk elewacyjny zachowuje nienaganny wygląd. W przypadku czarnych elewacji najlepiej sprawdzi się system Capatect Carbon o bardzo wysokim współczynniku odbicia światła (HBW ≥ 5), natomiast do ścian w kolorze grafitowym warto wybrać system Capatect Longlife (HBW > 15). 

Obawa nr 3 – ciemne systemy elewacyjne dają przytłaczający efekt

 Jeśli masz do czynienia z dużym budynkiem i boisz się, że ciemna elewacja domu zaburzy jego proporcje, pomyśl o rozświetlających elementach. Refleksy sprawią, że jednolita bryła nabierze lekkości.

Dobrym pomysłem będzie zastosowanie farby z satynowym połyskiem. Pokryta nią ściana będzie subtelnie mienić się w świetle słonecznym. Połysk uzyskasz także dzięki tynkom typu Brilliant. Efekt drobinek brylantu na tle głębokiej czerni doda elewacji wyjątkowej szlachetności. Spodoba się zwłaszcza wielbicielom stylu glamour. 

Kolejna błyszcząca propozycja to odtworzenie na elewacji efektu miki – naturalnego minerału z połyskującymi drobinkami. W ofercie marki Caparol znajdziesz mikę w kolorze srebrnym, czarnym, złotym i brązowym. Ciemny, chłodny odcień ściany z efektem miki dobrze skomponuje się ze stolarką dekoracyjną w gamie grafitu lub w kontrastowych, jasnych i chłodnych kolorach. Wszystkie materiały dekoracyjne rozświetlające elewację dostępne są w systemie Capatect Classic

Mimo że elewacja domu w ciemnym kolorze pasuje do większości rozwiązań architektonicznych, ma swoje wymagania. Wybierając czerń lub szarość jako kolor fasady, zwróć szczególną uwagę na detale budynku. Bardzo istotne jest zestawienie kolorów ścian z takimi elementami, jak cokoły, brama garażowa, słupy, rynny, schody i podesty.

W przypadku ciemnej elewacji zrezygnuj z żółtych plastikowych rur spustowych oraz stolarki okiennej i drzwiowej z drewna o ciepłym wybarwieniu. Postaw na jasne detale, ale w zimnych odcieniach. 

Trwałe, ciepłe, piękne – systemy ociepleń marki Caparol 

Elewacja domu to nie tylko wierzchnia, widoczna warstwa, lecz także cały zestaw materiałów budowlanych. Na system ociepleń składa się: klej, płyta, warstwa zbrojona, środek gruntujący i tynk. Systemy ociepleń Caparol gwarantują więc pełne wykończenie ściany zewnętrznej.

W dodatku systemy Caparol zapewnią świetne ocieplenie budynku – pozwoli Twoim klientom zaoszczędzić około 40% na kosztach ogrzewania. Jakość materiałów to więc gwarancja trwałości elewacji, odporności budynku na siły przyrody oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki systemom Capatect czarne i szare tynki pozostaną nietknięte przez lata.