Przechowywanie farb dyspersyjnych i przestrzeganie środków ostrożności – o czym pamiętać przed malowaniem ścian i podczas prac malarskich?

Malowanie ścian to z pozoru prosta czynność – wystarczy wybrać kolor farby ściennej, opróżnić i zabezpieczyć pomieszczenie, a potem rozpocząć malowanie pokoju. To samo dotyczy poprawek – dobierasz odcień farby i malujesz. W rzeczywistości jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. Wyjaśniamy, jak bezpiecznie przeprowadzić malowanie ścian oraz jak odpowiednio przechowywać farby dyspersyjne.

Przechowywanie farb dyspersyjnych i przestrzeganie środków ostrożności – o czym pamiętać przed malowaniem ścian i podczas prac malarskich?

Wodorozcieńczalne farby dyspersyjne (inaczej zwane lateksowymi) to wodna zawiesina zdyspergowanego, czyli rozdrobnionego, ciała stałego, jakim są różnego rodzaju polimery tworzące spoiwo dla pigmentów i wypełniaczy. Choć zastosowane polimery mogą mieć różne właściwości, to jednak zwykle bardziej liczącą się rzeczą nie jest ich rodzaj, a ich odpowiednio wysoka zawartość w farbie. Takie farby ścienne charakteryzują się odpornością na mycie i szorowanie oraz wysoką wydajnością, co czyni je jednymi z najchętniej wybieranych produktów na rynku wśród farb ściennych. Sprawdź, jak odpowiednio przechowywać te produkty, by zachowały swoje właściwości.

Czym charakteryzuje się idealna farba dyspersyjna? 

Czasy, w których budowało się z materiałów nienajlepszej jakości bez liczenia się z długoterminowymi konsekwencjami minęły bezpowrotnie. Obecnie producenci farb rozwijają gamy swoich produktów nie tylko pod kątem takich parametrów, jak wydajność czy szybkość schnięcia. Równie ważne są takie cechy, jak nietoksyczność oraz możliwość stosowania farb przez alergików. Ta ostatnia właściwość jest szczególnie ważna. Ocenia się bowiem, że w zależności od regionu od 10 do nawet 30% społeczeństwa cierpi na alergie. 

Jakie cechy powinna więc posiadać nieszkodliwa farba ścienna? 

  • Wysoka wydajność – za dobry wynik uważa się zużycie na poziomie 6,5–8 m2/l malowanej powierzchni.
  • Łatwa aplikacja i przygotowanie produktu do malowania – najlepiej, gdy farba jest gotowa do aplikacji zaraz po wymieszaniu.
  • Brak lotnych związków organicznych – te substancje mogą powodować uczulenia i dolegliwości układu oddechowego.
  • Brak plastyfikatorów – czyli szkodliwych związków chemicznych, które wydzielają się podczas schnięcia farby, a nawet po całkowitym wyschnięciu powierzchni. Ponadto farby z plastyfikatorami mogą być podatne na fogging, czyli samoistne powstawanie czarnego nalotu w wyniku gromadzenia się kurzu na powierzchni ścian. 

Jak widać, kryteriów jest wiele. Caparol posiada jednak w swojej ofercie produkt, który spełnia każde z nich. Mowa tu o Caparol Indeko-plus – farbie w 100% bezpiecznej dla alergików i posiadającej rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. 

Malowanie pokoju – dmuchanie na zimne, czyli dodatkowe środki ostrożności

Wiesz, że malowanie pokoju wymaga przygotowania pomieszczenia, ale czy podczas tego procesu dbasz też o siebie i zabezpieczasz się na przyszłość? Gdy rozpoczynasz prace malarskie, pamiętaj, że warto zainwestować dodatkową sumę w ochronny strój, rękawiczki czy nakrycia głowy dostępne w każdym sklepie budowlanym w niskiej cenie. 

Co z zabezpieczeniem się na przyszłość? Chodzi tu przede wszystkim o możliwe poprawki. Za rok lub dwa producent może zmienić gamę produktów, co sprawi, że naprawa małego ubytku będzie się wiązała z wyborem nowego koloru i zamalowaniem całego pomieszczenia. Farby dyspersyjne bez konserwantów mogą jednak bez problemu przetrwać nawet dwa lata, gdy są właściwie przechowywane. Aby robić to właściwie, przestrzegaj tych kilku zasad:

  • Przed zamknięciem wiadra z farbą uszczelnij je folią – wystarczy jedna płaska warstwa folii.
  • Zaklej wiadro taśmą malarską – to dodatkowa izolacja i zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem.
  •  Wiadro przechowuj z dala od światła i w temperaturze pokojowej (np. na dnie szafy, w garażu lub piwnicy).

Zobacz także: Jak przygotować ściany domu do malowania?

Zapisz (np. na taśmie malarskiej przyczepionej do pojemnika), w którym pomieszczeniu używałeś farby – jeśli za kilka miesięcy konieczne okażą się poprawki, ułatwi Ci to zadanie. 

Reasumując – najważniejsze w malowaniu jest przygotowanie. Jeżeli zadbasz o środki bezpieczeństwa i ochronę, zarówno siebie, jak i pomieszczenia – będzie to miłe, proste i przyjemne doświadczenie. Najważniejsze jednak, że satysfakcja z dobrze wykonanej pracy i piękne wnętrze zostaną z Tobą na lata! 

Dowiedz się więcej o farbach Indeko-plus.