Projekt pokoju dziecięcego z farbami PremiumColor

Pokój dziecka to przestrzeń zapewniająca mu odpowiednie warunki do nauki i zabawy. Dobór właściwych kolorów do tego pomieszczenia jest bardzo ważny, ponieważ barwy w ogromny sposób wpływają na rozwój maluchów. Jakich kolorów farb ściennych użyć, aby stworzyć pokój odpowiedni dla małego odkrywcy?

Kolory ścian w pokoju dziecka powinny być przede wszystkim dostosowane do jego wieku, ponieważ maluchy w różnym wieku inaczej odbierają kolory. Barwa pokoju zależy też od wyglądu mebli oraz dekoracji, które chcesz wykorzystać w tym pomieszczeniu. W poniższym tekście podpowiadamy, jak zaaranżować pokój dziecięcy z wykorzystaniem farb Caparol.

Aranżacja pokoju małego dziecka – odpowiednie kolory i umeblowanie

Podczas aranżacji pokoju swojej pociechy zachowaj umiar – ogranicz dekoracje i kolory – gdyż małe dzieci dopiero poznają barwy i kształty. Dostarczenie mu zbyt wielu bodźców może nie być korzystne dla jego rozwoju, ponieważ mały odkrywca powoli uczy się nowych rzeczy. 

  • Kolory ścian w pokoju dziecięcym

Dziecko do 3. roku życia nie rozróżnia pastelowych kolorów. Ściany w jego pokoju warto więc pomalować na wyraziste i kontrastowe barwy. Postaraj się jednak nie wprowadzać zbyt wielu kolorów na ścianach, ponieważ dziecięce zabawki, ubranka i rysunki wniosą dodatkowe akcenty kolorystyczne do wnętrza.Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch wyrazistych kolorów farb ściennych: 

  • intensywnej zieleni z żółcią, 
  • wyrazistego fioletu z bielą,
  • granatu z błękitem.

Warto także ozdobić jedną ścianę farbą tablicową, a resztę pokoju pomalować na inny kolor. Powierzchnia pokryta farbą tablicową to dodatkowa atrakcja dla dziecka – malec może po niej swobodnie rysować. 

Farby Caparol PremiumColor są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego bez problemu dobierzesz odpowiednie barwy do pokoju dziecka. Ich dodatkowym atutem jest głęboko matowy połysk oraz odporność na szorowanie na mokro. Farby są też bezpieczne dla dziecka, ponieważ nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji.

  • Meble dostosowane do dziecka – kolor i wielkość

W pokoju dziecka sprawdzą się meble w kolorze naturalnego drewna bądź pokryte bezpieczną dla zdrowia farbą w jasnym kolorze – na przykład beżowym lub białym. Takie wyposażenie dobrze skomponuje się na tle ściany o wyrazistej barwie, zwłaszcza kiedy pojawią się na nim kolorowe zabawki.

Meble w pokoju dziecięcym powinny mieć nie tylko dopasowany do ścian kolor, ale także odpowiednią wielkość, aby dziecko nie miało problemu z sięgnięciem po ulubioną zabawkę lub przybory do rysowania. Dobrym rozwiązaniem jest też niskie łóżko – dziecko nauczy się samodzielności, jeśli będzie mogło do niego wejść samo. Warto ustawić również w tym pomieszczeniu niewielki stolik i krzesełka, które pozwolą dziecku rysować bądź układać puzzle.

Zobacz też: Najlepsze trendy kolorystyczne we wnętrzach – przygotuj projekt domu uwzględniający stosowanie farb PremiumColor

Pokój dla starszego dziecka – o czym należy pamiętać?

Podczas aranżacji pokoju dla przedszkolaka trzeba uwzględnić osobne miejsce do nauki. Maluchy w wieku 4–5 lat zaczyna naukę czytania, pisania i liczenia, dlatego w jego pokoju sprawdzą się inne elementy wyposażenia i kolory ścian niż w przypadku młodszych dzieci.

  • Kolory farb ściennych w pokoju dziecięcym

W pokoju starszego dziecka lepiej sprawdzą się stonowane kolory farb ściennych, bo wyraziste kolory mogą mu utrudniać zaśnięcie i koncentrację. Warto podsunąć malcowi próbnik farb, w którym znajdzie swój wymarzony kolor. Można też zaproponować mu barwy, które pozytywnie wpłyną na jego samopoczucie i koncentrację:

  • naturalne, stonowane odcienie zielonego i niebieskiego, które działają odprężająco;
  • słoneczna barwa pobudzi do działania;
  • różowy pobudzi kreatywność.

Aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo, warto zdecydować się na farby wodorozcieńczalne i wolne od szkodliwych substancji chemicznych. Farby Caparol PremiumColor posiadają znikomą ilość LZO i plastyfikatorów, która wynosi < 1 g/l. Dzięki temu są całkowicie bezpieczne dla dziecka.

  • Odpowiednie meble i umiarkowana ilość dodatków

Kolor mebli w pokoju przedszkolaka powinien pasować do barwy ścian. W jasnym pomieszczeniu warto wybrać meble w intensywniejszych kolorach. W przypadku kolorowych ścian postaw na nieco ciemniejsze meble.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia pokoju starszego dziecka jest biurko i krzesło z regulowaną wysokością, które dostosujesz do zmieniającego się wzrostu dziecka. Meble powinny być ustawione do okna w taki sposób, aby wpadające przez nie światło dobrze oświetlało zeszyt lub książkę, z której Twoja pociecha się uczy. Zadbaj też o to, aby na biurku nie znajdowały się zbędne zabawki i dekoracje, które mogłyby dekoncentrować podczas nauki. Dodatkowo aby ułatwić dziecku utrzymanie porządku w pokoju, ustaw w nim skrzynie na zabawki. Pudła zajmują bowiem mało miejsca i ułatwiają dziecku sprzątanie po zabawie.

Wbrew pozorom aranżacja pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem. Prywatny kącik Twojej pociechy to nie tylko przestrzeń do zabawy. Jest to też miejsce, które – dzięki odpowiednim kolorom ścian – będzie wspierać jego rozwój i ułatwiać koncentrację podczas nauki. Farby Caparol są dostępne w wielu odcieniach, dlatego bez problemu dobierzesz właściwe kolory zarówno do pokoju najmłodszych dzieci, jak i do wnętrza przedszkolaka.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru farby do domu?