Oznaczenia farb dyspersyjnych – jak odczytywać poszczególne symbole?

Szukasz odpowiedniej farby ściennej dzięki której malowanie przebiegnie szybko i sprawnie, a jednocześnie chcesz, by był to produkt o bezpiecznym składzie? Możesz zdecydować się na farby dyspersyjne posiadające szereg zalet – w tym brak uciążliwego zapachu, rozpuszczalników i szkodliwych środków konserwujących. Wybór farb tego rodzaju będzie bardzo prosty, jeśli wiesz, jakich informacji należy szukać na ich etykietach lub w kartach technicznych. 

Obecnie niemal wszystkie farby wewnętrzne są wyrobami wodnymi. Wydaje się więc, że jedyny zawarty w nich rozcieńczalnik to woda, co jednak nie jest prawdą. W wielu farbach wodnych znajdują się także rozpuszczalniki, plastyfikatory czy środki konserwujące. Aby sprawdzić, czy wybrany produkt jest w pełni bezpieczny, należy więc zapoznać się z oznaczeniami znajdującymi się na jego opakowaniu. Jak je odczytywać, aby wybrać najlepszą farbę ścienną do pomalowania pomieszczeń? Na przykładzie farby Caparol Indeko-plus wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne informacje na wiadrach farb.

1. Stężenie LZO w farbach ściennych 

Na etykiecie każdej farby wodnej do wnętrz musi znajdować się informacja dotycząca maksymalnej zawartości lotnych związków organicznych (LZO), czyli rozpuszczalników zawartych w farbie. Dla farb matowych wewnętrznych wynosi ona 30 g/l. Dodatkowo, oprócz tego limitu etykiety produktu muszą być opatrzone informacją dotyczącą faktycznej zawartości LZO w farbie. Część producentów ogranicza się jedynie do krótkich sformułowań wyjaśniających ogólnikowo, że stężenie LZO w farbie mieści się w normie. Istnieją jednak producenci, którzy prowadzą politykę przejrzystości i rzetelności danych technicznych. Podają więc dokładnie zawartość LZO w swoich farbach.

W trakcie czytania etykiety możesz więc sprawić, jaka ilość szkodliwych rozpuszczalników jest zawarte w farbie. W przypadku Indeko-plus limit wynosi wspomniane 30 g/l, a zawartość LZO w farbie – mniej niż 1 g/l. W praktyce oznacza to brak LZO lub śladowe ilości rozpuszczalników, których nie daje zmierzyć się precyzyjnie metodami przyjętymi w normie, według której prowadzi się pomiary.

Zobacz też: Sposoby na szybkie i wydajne malowanie ścian w domu — praktyczne wskazówki

2. Farby dyspersyjne ze znakiem E.L.F.

Farby Caparol Indeko-plus posiadają znak E.L.F., co oznacza, że są całkowicie nieszkodliwe dla osób malujących pomieszczenia, a także podczas późniejszej eksploatacji wnętrz. Znak E.L.F. informuje, że łączna ilość lotnych związków organicznych oraz plastyfikatorów (półlotnych związków organicznych) jest śladowa i wynosi < 1 g/l.

Plastyfikatory, nazywane także zmiękczaczami, wykazują w zasadzie taką samą szkodliwość jak LZO, ale odparowują znacznie wolniej – często całymi miesiącami – z „wyschniętej” powłoki farby. Nie istnieją wciąż normy określające ich dopuszczalną zawartość w farbach, co powoduje, że w ciągu ostatnich lat udział plastyfikatorów w farbach i wyrobach budowlanych wzrósł kilkukrotnie. Wiąże się to z tym, że plastyfikatory poprawiają niektóre parametry aplikacyjne. W ten sposób słabszej jakości produkty mogą zachowywać się podczas aplikacji podobnie do wysokojakościowych materiałów, w których nie potrzeba stosowania takich polepszaczy.

3. ColorExpress – technologia barwienia farb ściennych bezpośrednio w punkcie sprzedaży

Znak ColorExpress oznacza, że farby mogą być kolorowane w specjalistycznych maszynach barwiących. Umożliwiają one uzyskanie pożądanej barwy produktu w krótkim czasie. Technologia komputerowa pozwala stworzyć nieograniczoną wręcz paletę kolorów, która zaspokoi oczekiwania wszystkich klientów. Znak ColorExpress znajdziesz na opakowaniu Indeko-plus, co oznacza, że o kolorze zadecydujesz w momencie zakupu, wybierając z tysięcy dostępnych kolorów zawartych w różnych kolekcjach kolorystycznych. 

4. Farby ścienne z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka

Do pomalowania ścian w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, warto wybrać farbę dyspersyjną z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Caparol Indeko-plus jest wodorozcieńczalna, nie zawiera LZO i plastyfikatorów oraz środków konserwujących. Nie przyciąga też kurzu, dlatego jest farbą polecaną alergikom. Wolny od szkodliwych substancji skład czyni go bezpiecznym dla dzieci, dlatego zyskał on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka nr Op-5043, ważną do 15.03.2024 r.

5. Inne parametry techniczne farb ściennych

Na etykietach lub w kartach technicznych farb możesz także czasem znaleźć informacje techniczne opisujące właściwości produktu w oparciu o obowiązującą dla farb wewnętrznych normę PN-EN-13300. Na przykładzie Indeko-plus możesz m.in. znaleźć informacje na temat:

  • 1. klasy odporności na szorowanie na mokro – dzięki niej farba jest odporna na wodne środki czystości. Warto jednak pamiętać, że powłoka Indeko-plus ma mikrochropowatą strukturę. Nie należy jej więc silnie naciskać podczas mycia, ponieważ może się wybłyszczyć.
  • 1. klasy krycia farby i głęboko matowym wykończeniu (zależnym od koloru farby) – dzięki temu przy odświeżaniu koloru wnętrza może wystarczyć tylko jedna warstwa produktu nałożona na ścianę.

Poznaj również właściwości farby przyjaznej dla środowiska i alergików — na co zwrócić uwagę?

Oznaczenia farb ściennych dyspersyjnych – cechy, które decydują o jakości powłok malarskich

Jeżeli planujesz pomalować wnętrza farbą dyspersyjną, dokładnie zapoznaj się z informacjami na etykietach farb. Obecnie na rynku są dostępne produkty różnych producentów, posiadające inne właściwości. Znajomości oznaczeń stosowanych na opakowaniach pozwoli Ci wybrać najlepszą farbę dyspersyjną, która będzie wygodna w malowaniu, bezpieczna dla zdrowia i środowiska, a także trwała.