Jak przygotować ściany w domu do malowania?

Malowanie ścian to jeden z ostatnich, a zarazem najważniejszych etapów budowy domu lub remontu. W dobie mody na DIY coraz więcej osób decyduje się zrobić to samodzielnie. Zobacz, jak przygotować ściany w domu tak, aby malowanie było szybkie, przyjemne i nie wymagało poprawek.

Ciężkie prace zakończone, więc masz już zapewne pomysł na malowanie pomieszczeń – świetnie! Zanim jednak rozpoczniesz pracę, powinieneś naprawić ściany. Stare, długo użytkowane pomieszczenia często posiadają ubytki w tynku albo dziury po gwoździach, śrubach i zaczepach, na których wisiały obrazy, zdjęcia lub inne ozdoby. 

Malowanie ścian? Dopiero po naprawie usterek

Malowanie pokoju. Nawet w nowym lub świeżo wyremontowanym domu mogą wystąpić drobne usterki i niedoskonałości, które przed malowaniem pokoju należy wyrównać lub usunąć. W zależności od stopnia uszkodzeń stosuje się do tego tynki wewnętrzne lub masy szpachlowe wewnętrzne.

Tynki wewnętrzne sprawdzają się zarówno w suchych miejscach, jak i w łazienkach, gdzie wilgotność powietrza jest wysoka. Można je też zastosować w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne np. w korytarzu. Są idealne do naprawy głębszych ubytków o dużych powierzchniach – np. zagłębień czy nierówności w płaszczyźnie ściany. Masy szpachlowe wewnętrzne wykorzystasz zaś do wyrównywania porowatych i nierównych podłoży oraz szpachlowania nowych lub uszkodzonych tynków. 

Sprawdź także: Sposoby na szybkie i wydajne malowanie ścian w domu — praktyczne wskazówki.

Jak pomalować ściany? Najpierw gruntowanie, potem malowanie pokoju

Po usunięciu wszystkich niedoskonałości z powierzchni, którą zamierzasz pomalować, czeka Cię jeszcze czyszczenie i osuszenie ścian. Następny etap to gruntowanie, które jest często przez amatorów niesłusznie pomijane. Zapewnia ono bowiem szereg korzyści:

  • wyrównuje chłonność malowanej powierzchni,
  • zmniejsza zużycie farby,
  • zwiększa jednorodność malowania,
  • wzmacnia malowaną powierzchnię (niweluje ryzyko odpadania farby).

Aby uzyskać najlepszy efekt, dobierz odpowiednie środki gruntujące i podkłady do wnętrz.

Farby ścienne – jak wybrać tę właściwą? 

Kolor farb ściennych to nie wszystko. Efekt malowania ścian pozostanie na lata, dlatego warto postawić na wysoką jakość i zabezpieczyć się na przyszłość. Dobra farba to taka, która:

  • jest odporna na zabrudzenia i zmywanie,
  • nie ma w składzie szkodliwych rozpuszczalników i plastyfikatorów,
  • nie zawiera konserwantów.

Pierwszy z wymienionych parametrów gwarantuje długotrwałe utrzymanie się koloru w niezmienionym stanie. Dwa kolejne zapewniają coś znacznie ważniejszego niż estetyczne wnętrza – są obojętne dla zdrowia domowników. Farba bez rozpuszczalników, plastyfikatorów i konserwantów, taka jak Caparol Indeko-Plus, jest w stu procentach bezpieczna dla alergików. Ponadto jej właściwości sprawiają, że produkt nałożony na ścianę może ukryć drobne błędy wykonawcze, co czyni ją idealną farbą dla początkujących malarzy. 

Zobacz też: Jak bezpiecznie malować ściany w domu?