Jak malować ściany za pomocą farby lateksowej? Najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać

Dobra, wydajna i wygodna w użytku farba ścienna sprawia, że malowanie pomieszczeń jest prostym zadaniem, którego może podjąć się każda osoba planująca remont. Przed rozpoczęciem pracy warto jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi nakładania powłok malarskich. Która farba do ścian najlepiej sprawdzi się podczas samodzielnego remontu? Jak należy jej używać?

Jednym z najwygodniejszych produktów do malowania ścian jest farba lateksowa. Bardzo dobrze rozprowadza się ona na powierzchni ściany i tworzy zazwyczaj intensywny, głęboki kolor. Podczas przeglądania różnych powłok ze spoiwem z lateksu syntetycznego, zwróć uwagę zwłaszcza na profesjonalne farby lateksowe Samtex. Posiadają one bowiem wszystkie właściwości, które mają wpływ na:

 • bezpieczeństwo pracy – nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników i plastyfikatorów, które podczas malowania i w trakcie wysychania ścian mogłyby wydzielać drażniące substancje;
 • trwałość – tworzą bowiem elastyczne powłoki odporne na szorowanie na mokro, dzięki czemu ściany wyglądają dobrze nawet kilkanaście lat po skończonym remoncie.

Zobacz, co warto wiedzieć o malowaniu ścian farbami lateksowymi Samtex, aby Twoja praca była jak najefektywniejsza.

Jak malować ściany farbami lateksowymi? Wybierz odpowiednie narzędzie pracy

Farby lateksowe możesz aplikować na trzy różne sposoby. W trakcie remontu wykorzystaj:

 • wałek – najlepiej sprawdzą się wałki z dość krótkim włosiem. Dzięki temu farba nie będzie z niego spływać. Farby lateksowe możesz też nakładać za pomocą wałka ze sznurka;
 • pędzel – wybierz pędzel z włosiem syntetycznym, który doskonale sprawdzi się przy aplikacji wszystkich farb wodnych. Pędzel z naturalnym włosiem zbyt szybko nasiąknie farbą;
 • natrysk – wykorzystaj urządzenie airless i pamiętaj o ustawieniu odpowiednich parametrów. Kąt natrysku powinien wynosić 50°, natomiast ciśnienie – od 150 do 180 barów.

To, które narzędzie pracy będzie Ci najbardziej potrzebne, nie zależy wyłącznie od rodzaju farby. Równie ważna jest także odnawiany metraż. Jeśli czeka Cię malowanie ściany o dużej powierzchni, efektywniejsze będzie użycie wałka lub natrysku (po wcześniejszym osłonięciu innych sprzętów). Farby lateksowe w rogach pomieszczeń, przy oknach, meblach i kaloryferach warto natomiast aplikować za pomocą odpowiednio wyprofilowanego pędzla.

Zanim nałożysz farby lateksowe – jak przygotować podłoże?

Ściana, na którą zostanie naniesiony produkt, powinna być sucha i czysta, aby zwiększyć przyczepność farby do podłoża. Jeśli więc uznasz, że ściany w Twoim domu są źle przygotowane, będziesz musiał je zagruntować (np. za pomocą Tiefgrund TB lub CapaSol LF Konzentrat i wody). Zwróć uwagę zwłaszcza na:

 • chłonne i pylące gładzie i szpachle gipsowe,
 • tynki gipsowe i tynki wapienno-gipsowe,
 • ścianki z elementów gipsowych,
 • płyty gipsowo-kartonowe,
 • ściany betonowe i z betonu komórkowego.

Szczególne zalecenia dotyczące przygotowania podłoża znajdziesz w karcie produktu wybranej farby lateksowej Samtex.

Malowanie ścian, na których mają znaleźć się farby lateksowe – jak nakładać produkt?

Po otwarciu wiadra farby dokładnie wymieszaj produkt, aby uzyskać gładką, jednolitą strukturę. Następnie postępuj zgodnie z przedstawionymi krokami.

 1. Rozcieńcz pierwszą warstwę wodą tak, aby stanowiła ona maksymalnie 2% całego roztworu (na 10 l farby 200 ml wody).
 2. Nakładaj farbę na ścianę metodą mokre do mokrego w taki sposób, aby kolejne pasy powstającej powłoki nachodziły na siebie.
 3. Odczekaj około 2 godziny, aż wyschnie pierwsza warstwa – po tym czasie powinna być sucha i ciepła. Jeśli czujesz, że farba jest jeszcze zimna, poczekaj dłużej z aplikacją drugiej warstwy.
 4. Nanieś drugą warstwę na ścianę bez kolejnego rozcieńczania i stosuj tę samą metodą aplikacji. Poczekaj do całkowitego wyschnięcia farby.

Zwróć także uwagę na kwestie związane z klimatem panującym w pomieszczeniu. Unikaj sytuacji, w których w domu temperatura przekracza 30°C. Wtedy farba lateksowa może wysychać zbyt szybko, przez co będzie mniej wytrzymała i nierównomiernie rozłożona.

Jesteś gotowy na samodzielne przeprowadzenie remontu, ale chcesz dowiedzieć się, którego produktu ze spoiwem lateksowym powinieneś użyć? Zobacz, jak dobrać farbę lateksową do poszczególnych pomieszczeń.