Jak krok po kroku uzyskać matowy kolor ścian z farbami Indeko-plus?

Matowe farby ścienne są chętnie wykorzystywane podczas malowania pomieszczeń. Pozbawione połysku ściany dobrze się prezentują, nawet jeśli ich powierzchnia nie jest idealnie gładka. Dodatkowo maskują wszelkie niedoskonałości podłoża i są łatwe w aplikacji. Zadowalający efekt, jak w większości przypadków, zależy jednak nie tylko od produktu, ale również od sposobu wykonania prac.

Farby matowe to produkty łatwe w użyciu dla każdego, kto chce wykonać prace malarskie samodzielnie. Te produkty określa się mianem antyrefleksyjnych farb ściennych, gdyż ich głęboko matowe kolory charakteryzują się silnym rozpraszaniem światła. Dzięki temu drobne nierówności powierzchni ściennych pozostają niewidoczne, a malowanie ścian znacznie łatwiej jest wykonać. Farby matowe to dobry sposób na to, aby uzyskać estetycznie wymalowane powierzchnie.

Przeczytaj także: Właściwości najnowszych farb dyspersyjnych – poznaj farby ścienne Caparol Indeko-plus

Farby ścienne – dobierz właściwą farbę do pomieszczenia

Zanim przystąpisz do malowania, przeanalizuj specyfikę pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest słabo oświetlone lub zależy Ci na tym, aby powierzchnie ścienne były bardziej odporne na zmywanie i szorowanie, wówczas lepszym wyborem będzie farba satynowa. Natomiast farby matowe równomiernie rozpraszają światło, które pada na ściany. Powoduje to, że nierówności są mniej zauważalne.

Farba matowa do wnętrz Indeko-plus posiada znacznie więcej zalet. Przede wszystkim charakteryzuje ją podwójna siła krycia, co w większości przypadków umożliwia położenie tylko jednej warstwy produktu. Nie zawiera ona również środków konserwujących, co jest możliwe dzięki specjalnej technologii spoiwa. Dzięki temu farba Indeko-plus doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których przebywają osoby posiadające alergię na przykład na izotiazolony. Ta farba ścienna pozwala także uzyskać wysoki stopień bieli, który pozostanie trwały i nie zżółknie. 

Malowanie ścian – 3 najważniejsze kroki do uzyskania trwałej powłoki malarskiej

Aby farba nałożona na powierzchnie ścienną była trwała, podłoże powinno być suche i czyste oraz pozbawione substancji zmniejszających przyczepność (takich jak klej, tłuste plamy, zabrudzenia nikotyną lub sadzą). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że warstwa farby dobrze przylega do powierzchni ściany. Na przyczepność farby do podłoża wpływają przede wszystkim 3 czynniki:

  1. Odpowiednio przygotowane podłoże – wszelkie zanieczyszczenia nie sprzyjają dobrej przyczepności, dlatego najpierw usuń ewentualne pozostałości różnych substancji. Plamy po tłustych zabrudzeniach należy dokładnie zmyć wodą z dodatkiem detergentów, wysuszyć, a następnie wyczyścić szczotką na sucho. Inne zabrudzenia, jak np. resztki kleju, również należy intensywnie zmyć wodą aż do podłoża. 
  2. Gruntowanie ścian – zastosowanie środków gruntujących w przypadku podłoży chłonnych (zwykle niemalowanych), wzmacnia pyliste lub piaszczące podłoże, zmniejsza i wyrównuje chłonność tego podłoża (co pozwala na mniejsze zużycie farby i niweluje ryzyko powstawania smug) oraz poprawia przyczepność powłoki malarskiej.
  3. Malowanie powierzchni – farby Indeko-plus nie trzeba rozcieńczać, dzięki czemu od razu po otwarciu opakowania i wymieszaniu farby możesz przystąpić do malowania. Farbę na powierzchnię ścienną można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Na jednolitych kolorystycznie i równomiernie chłonnych podłożach zwykle wystarcza jedna, obficie naniesiona warstwa Indeko-plus.

W przypadku malowania ścian na intensywne kolory, jak np. pomarańczowy czy czerwony, zaleca się przygotowanie podłoża poprzez przemalowanie go jaśniejszym lub mniej intensywnym kryjącym kolorem o zbliżonej barwie.

Przeczytaj także: Jak szybko odnowić ściany w domu?

Podczas malowania ścian w domu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na informacje umieszczone na zakupionym produkcie, tak aby jego właściwości odpowiadały Twoim oczekiwaniom. Farby Indeko-plus są polecane do wykonywania wymalowań ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń i nie posiadają uciążliwego dla użytkownika zapachu, dzięki czemu w krótkim czasie po wymalowaniu można korzystać z pomieszczeń.