Instrukcje BHP dla malarzy – o czym musi pamiętać każdy kierownik ekipy?

Każdy kierownik ekipy malarskiej musi pamiętać o zasadach BHP, których powinien przestrzegać wraz ze swoimi pracownikami. Niezastosowanie się do instrukcji BHP może skutkować poważnymi wypadkami, za które odpowiedzialność ponosi kierownik ekipy wykończeniowej. O czym pamiętać, aby prace malarskie przebiegły bezpiecznie?

Nie da się przewidzieć wypadków w miejscu pracy, zwłaszcza na budowie, ale można spróbować zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i pracownikom podczas malowania pomieszczeń?

Bezpiecznie malowanie pomieszczeń na wysokości – zadbaj o właściwy sprzęt

Bez względu na wielkość malowanego pomieszczenia niezbędne będzie przygotowanie następujących przyrządów w ilości odpowiadającej liczbie członków ekipy malarskiej:

  • wałki krótkie i na kiju teleskopowym, o odpowiedniej długości runa – 10 mm dla gładkich ścian i 18 mm dla powierzchni chropowatych;
  • pędzle wąskie i szerokie;
  • folia malarska i taśma papierowa;
  • kuweta dopasowana do wielkości wałka;
  • ubranie robocze i akcesoria zapewniające bezpieczeństwo.

Korzystanie z drabiny w trakcie prac malarskich jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy użycie bezpieczniejszego sprzętu jest niemożliwe. Jeżeli jednak nie ma innego sposobu, kierownik ekipy malarskiej musi pamiętać, aby drabina spełniała następujące kryteria:

  • ustawienie na stabilnym podłożu;
  • unieruchomienie;
  • szczeble w pozycji poziomej, zabezpieczone przed przemieszczeniem.

Kierownik ekipy malarskiej powinien przestrzegać tego, aby jego pracownicy używali drabiny w bezpieczny sposób. Przede wszystkim zabronione jest korzystanie z drabiny, która nie jest zabezpieczona stabilizatorami i akcesoriami antypoślizgowymi. Przez cały czas pracy na wysokości pracownicy powinni trzymać się szczebli, również w trakcie wnoszenia ładunków na drabinę. Ponadto pracownik nie powinien stać na wyższych szczeblach niż na czwartym od góry. 

Zobacz też: Wskazówki wykonawcze dotyczące malowania ścian farbami lateksowymi

Obowiązkowa odzież i akcesoria ochronne podczas malowania pomieszczeń

Przed rozpoczęciem prac malarskich należy przygotować odpowiednią odzież ochronną i inne akcesoria zabezpieczające ciało, takie jak kaski, gogle i maski. Pracownik nieposiadający wymienionych zabezpieczeń nie powinien przystępować do prac wykończeniowych. Do akcesoriów ochronnych zalicza się:

  • ubranie robocze – zabezpiecza ciało przed zabrudzeniem farbą;
  • antypoślizgowe, wzmocnione buty – zabezpieczają stopę w razie upuszczenia na nią ciężkich przedmiotów i zwiększają stabilność;
  • rękawice malarskie – chronią dłonie przed zabrudzeniem farbą;
  • maska i gogle ochronne – maska ogranicza dostęp szkodliwych oparów z rozpuszczalników, a gogle chronią oczy przed odpryskami farby.

Wyposażenie pracowników w te akcesoria ochronne minimalizuje ryzyko wypadku skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu.

Zakup bezpiecznych dla zdrowia farb

Kierownik ekipy powinien zdawać sobie sprawę ze szkodliwości produktów, które nie spełniają norm lub zawierają duże ilości rozpuszczalników i plastyfikatorów. Ze względu na zdrowie pracowników, którzy codziennie mają kontakt z artykułami budowlanymi, warto zainwestować w bezpieczne dla zdrowia farby ścienne. Najlepiej, by były wodorozcieńczalne, a także wolne od lotnych związków organicznych i plastyfikatorów, które szkodzą nie tylko w momencie malowania pomieszczeń, ale także przez wiele tygodni po malowaniu.

Lateksowe farby Caparol Samtex nie zawierają rozpuszczalników, szkodliwych dla człowieka. Możesz mieć pewność, że zawartość lotnych związków organicznych w farbach Caparol wynosi mniej niż 1 g/l (norma dla farb lateksowych, ustalona przez Unię Europejską, to nie więcej niż 30 g/l). Inwestując w lateksowe farby Caparol Samtex, gwarantujesz swoim pracownikom bezpieczeństwo podczas malowania pomieszczeń.

Zobacz też: Zasady bezpiecznego malowania ścian w domu