Farby i powłoki odporne na deszcz oraz mycie – elewacja domu zabezpieczona przed wodą

Zalegająca woda to jedna z głównych przyczyn niszczenia elewacji i ścian wewnętrznych. Im dłużej woda utrzymuje się na powierzchni ścian, tym istnieje większe ryzyko, że wniknie w głąb muru i go rozsadzi. Dość niebezpieczne może się także okazać czyszczenie ścian wodą. Zbyt intensywne mycie może bowiem skutkować zmianą koloru ściany lub wypłukaniem warstwy farby.

Jak zabezpieczyć elewację przed uszkodzeniem, jeśli nie możesz całkowicie wyeliminować kontaktu wody ze ścianami? Możesz spróbować go ograniczyć i sprawić, że zewnętrzna powłoka ściany będzie miała właściwości odpychające wodę. Pomogą Ci w tym produkty Caparol z technologią NQG, czyli wzbogacone o bardzo wytrzymałe nanosieci kwarcowe.

Hydrofobowa i hydrofilowa elewacja domu – jak ograniczyć czas zalegania wody na ścianach zewnętrznych?

Hydrofobowe farby elewacyjne są znane na rynku budowlanym już od kilku lat. Dzięki nim woda w znacznie mniejszym stopniu wnika w ściany – od razu po nich spływa. W ten sposób elewacja domu samooczyszczą się podczas ulewnego deszczu (oczywiście w miejscach, gdzie deszcz miał możliwość dotrzeć). Elewacja staje się też stosunkowo szybko sucha (pozostają na niej jedynie krople, które w końcu odparowują).

Sama hydrofobowość może się jednak okazać niewystarczająca. Z tego względu produkty NQG Caparol posiadają dodatkowo właściwości hydrofilowe. Dzięki nim krople wody zwiększają swoją powierzchnię i mogą jeszcze szybciej odparować ze ścian. Hydrofilowość rozwiązuje także problem skupiania na kroplach wody promieni słonecznych, które powodują blaknięcie fasady – pozwala to lepiej chronić ciemne elewacje.

Elewacja domu całkowicie odporna na wodę – czy to możliwe?

Dlaczego nie można wykonać ścian zewnętrznych z materiału, który całkowicie nie wchłania wody, np. z plastiku? Ponieważ takie rozwiązanie również nie byłoby trwałe. Nie sposób bowiem uniknąć nawet bardzo drobnych szczelin w ścianie, przez które mogłaby przedostać się woda – mostków między ścianą a oknami lub dachem, pęknięć przy parapetach. Jeśli woda nie miałaby jak się stamtąd wydostać, wyrządziłaby elewacji jeszcze większe szkody.

Z tego względu warto zadbać również o zdolność ściany do odparowania jak największej ilości wody. Większość produktów Caparol NQG posiada najwyższą klasę paroprzepuszczalności (V1), dzięki czemu nawet jeśli woda wniknie w powłokę, może z niej łatwo odparować. Wyjątkiem jest jedynie PermaSilan NQG służący do uzupełniania rys skurczowych (powierzchniowych i występujących na całej grubości) – jego klasa paroprzepuszczalności to V2.

Ściany wewnętrzne chronione przed szorowaniem na mokro – czym zabezpieczyć kolor farby ściennej?

Produkty wykorzystujące technologię nanosieci kwarcowych Caparol mogą także pomóc w zabezpieczeniu ścian wewnętrznych przed wchłanianiem wody. Do tego celu służy dekoracyjna lazura TopLasur NQG. Położona na farbę ścienną tworzy półtransparentną powłokę, która chroni powierzchnię przed wnikaniem wody.

Dzięki swoim półprzeźroczystym właściwościom powłoka TopLasur NQG tworzy satynowe wykończenie, które możesz czyścić bez obawy o wybłyszczenia. Sprawdzi się więc do pokrycia farby, która dość łatwo się ściera nawet w trakcie delikatnego mycia.

Za pomocą TopLasur można także stworzyć dekoracje ścienne. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu lazury uzyskasz np. efekt piaskowca lub innego kamienia, deski bądź tkaniny. Zwróć tylko uwagę, że potrzebne Ci są do tego różne narzędzia (małe i duże pędzle, pace malarskie itp.) oraz różne kolory, ponieważ podstawowy TopLasur jest bezbarwny. Interesujący Cię kolor możesz uzyskać w punkcie sprzedaży Caparol.

Elewacja domu i ściany wewnętrzne odporne na wodę dzięki technologii NQG 

Ochrona elewacji i ścian w domu to ważna kwestia dla każdego właściciela budynku. Aby skutecznie zabezpieczyć powierzchnię ścian przed wnikaniem wody, trzeba zadbać o ich jak najlepsze właściwości:

  • hydrofobowe i hydrofilowe,
  • paroprzepuszczalne.

Dla najlepszej ochrony ścian wewnętrznych należy zwrócić uwagę na produkty zabezpieczające farby przed zmywaniem i ścieraniem koloru.

Produkty Caparol z wyjątkową technologią NQG spełniają wszystkie te wymagania. Po nałożeniu powłoki na ścianę nanocząsteczki kwarcu tworzą ścisłą siatkę – wytrzymałą i odporną na działanie wody. Są więc w stanie ochronić ścianę przed wchłanianiem wody, a jednocześnie utrzymują jak najlepszy poziom paroprzepuszczalności.