Elewacja domu odporna na porastanie – farba do elewacji Caparol Sylitol® NQG

Czy wiesz, że glony i grzyby mogą porastać elewacje domów znajdujących się w różnych regionach kraju, nie tylko na wybrzeżu? Przez czynniki atmosferyczne, takie jak woda, wiatr czy słońce, cząsteczki biologiczne osadzają się na ścianach zewnętrznych i z biegiem czasu mogą wpływać na szybsze niszczenie fasad. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć ściany przed porastaniem?

Porastająca elewacja nie wygląda zbyt estetycznie, a dodatkowo szybciej traci swoje właściwości ochronne. Istnieje także ryzyko, że po pewnym czasie glony i grzyby wnikną do wnętrza budynku i osadzą się na ścianach wewnętrznych. W przypadku tynków cementowo-wapiennych ocieplonych wełną mineralną najskuteczniejszym zabezpieczeniem będzie farba do elewacji Sylitol® NQG.

Farby elewacyjne na tynki cementowo-wapienne – jak działa Sylitol® NQG?

Sylitol NQG to farba silikatowa, którą można stosować niemal na każdej elewacji domu, z wyjątkiem ścian o silnie porowatym podłożu jak gazobeton (większe pory pozostaną otwarte dla wody). Wiąże się to z tym, że farba elewacyjna Sylitol® NQG nie tworzy powłoki tak jak inne produkty elewacyjne. Jej mineralny skład sprawia, że łączy się chemicznie z podłożem (zachodzi reakcja zwana krzemionkowaniem). W farbie do elewacji Caparol Sylitol® NQG wykorzystano:

  • szkło wodne potasowe – dzięki któremu jesteś w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wykwitów węglanu potasu (biały lub szary nalot);
  • nanocząsteczki kwarcu – które zwiększają trwałość elewacji, odporność na zabrudzenia, wilgoć oraz porastanie glonami i grzybami.

Kombinacja szkła wodnego potasowego i nanocząsteczek kwarcu sprawia także, że pokryta Sylitolem® NQG elewacja domu jest zabezpieczona przed światłem i kredowaniem. Zwiększa to trwałość ścian zewnętrznych, które przez znacznie dłuższy czas wyglądają jak nowe.

Jakie jeszcze właściwości farby elewacyjnej Syliton® NQG pozwalają zabezpieczyć ściany i wpływają na ochronę pasywną ścian zewnętrznych?

  • Zredukowana nasiąkliwość – farba hydrofobowa bardzo szybko schnie po deszczu. W ten sposób powierzchnia ściany jest niemal cały czas sucha – utrzymuje środowisko niesprzyjające rozwojowi glonów lub grzybów.
  • Podwyższony odczyn pH – dzięki pH 11, czyli zaledwie 3 wielkości mniejszemu niż wynosi maksymalnie zasadowy odczyn, na elewacji pokrytej Sylitolem® NQG nie jest w stanie rozwinąć się życie biologiczne. 

Jak stosować farbę elewacyjną Sylitol® NQG? Poznaj sposób na elewację bez śladu glonów i grzybów

Zanim zaczniesz nakładać farbę silikonową w technologii NQG, upewnij się, że podłoże jest suche i czyste. Każda drobinka i brud mogą bowiem zmniejszyć przyczepność produktu. Zadbaj także o odpowiednie zagruntowanie podłoża. W przeciwieństwie do innych farb elewacyjnych Sylitolu® nie rozcieńcza się wodą. Potrzebny Ci będzie do tego Sylitol-NQG Konzentrat, który pełni także funkcję środka gruntującego.

Sylitol-NQG Konzentrat pozwala wyrównać chłonność podłoża na mocno i nierównomiernie chłonnych ścianach mineralnych. Świetnie sprawdza się więc na tynkach cementowo-wapiennych ocieplonych wełną mineralną. Jego dodatkową funkcją jest wzmacnianie podłoża. Jednocześnie produkt ten jest wysoce przepuszczalny dla pary wodnej i dwutlenku węgla. Nie pogarsza więc właściwości Sylitolu® NQG.

O czym warto pamiętać w trakcie stosowania Sylitolu® NQG na elewacji domu?

  • Farbę elewacyjną możesz nakładać pędzlem lub wałkiem, wykorzystując metodę „mokre do mokrego”.
  • Prace malarskie wykonuj, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 8°C.
  • W trakcie bardzo słonecznych dni, podczas deszczu i okresów dużej wilgotności unikaj malowania elewacji Sylitolem® NQG.
  • W wietrzne dni możesz zabezpieczyć malowaną elewację osłonami na rusztowaniu.

Więcej o farbach i innych powłokach wykonanych w technologii NQG dowiesz się z naszego artykułu: Technologia nanosieci kwarcowych NQG – rewolucja w dziedzinie farb.