Co to jest antyrefleksyjna farba lateksowa i kiedy warto ją stosować?

Obecnie podczas prac wykończeniowych masz do dyspozycji wiele farb, które tworzą gładką i intensywnie kolorową powierzchnię na ścianach i sufitach. Jeśli chcesz, by była ona również odporna na zmywanie, musisz jednak zastosować farbę o odpowiednich parametrach. Nie wszystkie farby ścienne sprawdzą się również w przypadku ścian z widocznymi niedoskonałościami. Gdy warunki pracy są wyjątkowo wymagające, warto zastosować antyrefleksyjne farby lateksowe.

Czy planujesz wykończenie pomieszczenia, w którym bardzo ważna będzie odporność ścian na zmywanie? Wybierz farby lateksowe, które posiadają dużą ilość żywic syntetycznych, poprawiających parametr zmywalności. Farby wykazujące najwyższą wytrzymałość na mycie i zmywanie to te o półmatowym stopniu połysku. Jednak, gdy powierzchnia ściany posiada niedoskonałości, wówczas wykończenie półmatowe podkreśli nawet najdrobniejsze nierówności. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku są antyrefleksyjne farby lateksowe.

Przeczytaj również: Wskazówki wykonawcze dotyczące malowania ścian farbami lateksowymi

Antyrefleksyjna farba lateksowa – co to oznacza?

Farby lateksowe występują w trzech stopniach połysku: 

  • głęboko matowym, 
  • matowym, 
  • satynowym (półmatowym). 

Jeśli ściany mają idealnie gładką powierzchnię, stopień połysku farby lateksowej może być dowolny, gdyż prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych antyrefleksów świetlnych jest niskie. Jednak w przypadku, kiedy jeszcze przed malowaniem możesz zauważyć nierówności ściany, wówczas warto zrezygnować z farby półmatowej, która znacznie je uwypukli. W takiej sytuacji należy zastosować matowe, antyrefleksyjne farby lateksowe, które skutecznie zamaskują niewielkie niedoskonałości.

Zatem antyrefleksyjna farba lateksowa to farba głęboko matowa, charakteryzująca się niskim kątem odbicia światła oraz wysokim stopniem krycia i która służy do pokrywania powierzchni ściennych i sufitowych. Głęboko matowy stopień połysku powłoki farby oraz jej antyrefleksyjne właściwości minimalizują ryzyko powstawania smug oraz ukrywają optycznie niewielkie nierówności podłoża.

Malowanie pomieszczeń – kiedy stosować farby antyrefleksyjne?

Zmywalność farb głęboko matowych jest niższa niż farb półmatowych. Głęboki mat oznacza, że mikrostruktura powierzchni farby jest „mikrochropowata”. Dzięki temu rozprasza światło, jednak łatwo zniszczyć ją mechanicznie. Zatem farby głęboko matowe i matowe – Caparol Samtex 3 i Caparol Samtex 7, z których Caparol Samtex 3 tworzy powłokę antyrefleksyjną, sprawdzą się w przypadku pomieszczeń, gdzie stopień zmywalności ścian nie jest tak istotny, ponieważ nie są one w dużym stopniu narażone na zabrudzenia.

Ponadto farby antyrefleksyjne ze względu na ich właściwości warto zastosować na powierzchnie o widocznej „chropowatości” oraz wtedy, kiedy powierzchnie są silnie oświetlone i obserwowane pod kątem ostrym (sufity, ściany prostopadłe do okien), gdyż właśnie na nich bardziej zauważalne będą wszelkie krzywizny. Dodatkowo farby głęboko matowe sprawią, że w pomieszczeniu światło będzie bardziej miękkie i równomierniej rozproszone.

Farby półmatowe, jak Caparol Samtex 12 oraz Caparol Samtex 20 ze względu na to, że tworzą najgładszą powłokę malarską, są najbardziej odporne na zmywanie i szorowanie. Z tego względu warto wykorzystać ich właściwości w przypadku pomieszczeń, w których powierzchnie ścienne są podatne na zabrudzenia, jak korytarze, przedpokój czy klatka schodowa.

Przeczytaj również: Jak wybrać trwałą i bezpieczną farbę lateksową do malowania pomieszczeń w budynkach?

Dobra farba to taka, która zapewnia pomalowanym powierzchniom trwały kolor, a także brak widocznych odprysków czy pęknięć nawet po kilku latach od malowania. Cechy te zależą od rodzaju spoiwa farb, od stopnia połysku oraz przede wszystkim od prawidłowo przygotowanego podłoża. Antyrefleksyjne farby lateksowe to doskonały sposób na zamaskowanie drobnych nierówności ścian. Jeśli jednak wiesz, że ściany w pomieszczeniu będą wymagały częstego mycia i szorowania, wówczas zdecyduj się na lateksowe farby półmatowe.