Aby ciepło nie uciekało

System ocieplenia to nie tylko materiał izolacyjny, ale również tynk. W systemach opartych na styropianie stosuje się tynk akrylowy, mineralny, silikonowy lub silikatowy. W przypadku ocieplania wełną mineralną stosuje się wyprawę silikonową, silikatową lub mineralną.

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego oraz tynku należy zawsze rozpatrywać indywidualnie, uwzględniając np. położenie domu. Jeśli budynek znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy, najlepszym wyborem będzie tynk silikonowy, na którym wolniej osiada kurz i pył, a zabrudzenia powstające z biegiem lat łatwiej jest usunąć. Jeśli jednak budynek jest w miejscu, gdzie panuje duża wilgotność powietrza (np. w pobliżu jeziora), najlepszym wyborem będzie styropian i tynk akrylowy z aktywną ochroną mikrobiologiczną. Zabezpieczy to ściany przed porastaniem grzybami, glonami i mchami.

Podstawowym powodem ogrzewania domu jest chęć utrzymania właściwego komfortu pod względem cieplnym. Utrzymanie optymalnej temperatury nie jest jednak łatwe, ponieważ istotną cechą ciepła jest to, że "ucieka" z domu szybciej lub wolniej. Intensywność ucieczki ciepła zależy od tego, jakiego rodzaju przeszkodę ma do pokonania, i jak duża jest różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz domu.

Dom, którego wszystkie elementy są w dobrym stanie technicznym, najwięcej ciepła rozprasza do otoczenia przez ściany zewnętrzne i wentylację, a w następnej kolejności - przez okna i dach. Ciepło w sezonie grzewczym ucieka we wszystkich kierunkach. Wynika to z faktu, że wszystko, co otacza dom ma temperaturę niższą niż temperatura wewnątrz budynku, temperatura ścian, podłóg oraz wszelkich sprzętów i mebli.Intensywność ucieczki ciepła zależy od oporu, jaki stawiają mu przegrody (ściany, okna, dach), przez które przepływa oraz od różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Izolacyjność cieplna ścian zależy od jej grubości oraz rodzaju materiałów zastosowanych do ich budowy.