
- www.caparol.pl
- Aktualności
- Ciemne kolory na systemach ETICS
Ciemne kolory na systemach ETICS
Wpływ współczynników odbicia światła rozproszonego HBW oraz całkowitego odbicia światła słonecznego TSR na trwałość systemów ETICS
Jak unikać uszkodzeń elewacji podczas wysokich temperatur?
Każdy projektant systemów ETICS powinien znać i przestrzegać zasad stosowania na ocieplonej fasadzie wyłącznie odcieni kolorów, których wartość współczynnika odbicia światła rozproszonego (HBW) jest większa niż 20. Ma to na celu zapobieganie uszkodzeniom fasady w wyniku nagrzewania termicznego spowodowanego promieniowaniem słonecznym.
Czy współczynnik HBW bierze pod uwagę fale podczerwone?
Jednakże współczynnik HBW, który wskazuje stopień odbicia światła rozproszonego danego odcienia koloru, w zakresie pomiędzy najczystszą bielą (HBW = 100), a najgłębszą czernią (HBW = 0), uwzględnia jedynie zakres długości fal widocznych dla ludzkiego oka od 400 do 700 nanometrów. Zakres bliskiej podczerwieni nie jest brany pod uwagę – a odpowiada on za ponad 50% energii promieniowania słonecznego.
Czym jest współczynnik TSR?
Stopień całego spektrum długości fal elektromagnetycznych promieniowania słonecznego jest określany jako „całkowity współczynnik odbicia promieniowania słonecznego” (TSR). Składa się on z 3% promieniowania ultrafioletowego, 58% promieniowania podczerwonego i 39% promieniowania widzialnego. Im wyższa wartość TSR, tym więcej promieniowania słonecznego jest odbijane i tym mniejsze jest nagrzewanie się powierzchni.
Jakie znaczenie ma wartość współczynnika TSR dla projektowania systemów ETICS?
Poprzez ukierunkowany dobór pigmentów w produkcie, można osiągnąć niższe temperatury powierzchni przy bardzo ciemnych odcieniach kolorów, ponieważ odbijane jest nie tylko widzialne światło słoneczne, ale także duża część zakresu podczerwieni. Przy standardowej wartości granicznej HBW 20 i niższej, wartość TSR może być kluczowa dla oceny funkcjonalności powłoki w ciemnych odcieniach. Powłoka jest uznawana za termicznie bezpieczną przy wartości TSR wynoszącej ≥25. Z uwagi na różnorodną i specyficzną dla producenta kompozycję produktów, wartości TSR i HBW nie mogą być w prosty sposób porównywane względem siebie. Dlatego wartość TSR powinna być potwierdzona przez producenta.

Jaką wybrać ciemną lub czarną farbę elewacyjną bezpieczną dla fasady?
Farba elewacyjna Caparol CoolProtect, na bazie żywicy silikonowej, to nasza odpowiedź na optymalne odbicie promieni słonecznych dla ciemnych kolorów na systemach ETICS.
Farba Caparol CoolProtect jako produkt barwiony fabrycznie, umożliwia stosowanie ciemnych kolorów na systemach ociepleń przy czym należy przestrzegać podanych poniżej zasad:
- Wszystkie kolory dostępne w farbie Caparol CoolProtect o wartości HBW ≥ 10 mogą być stosowane na systemach ociepleń ETICS.
- W przypadku kolorów o wartości HBW ˂ 10 należy zwrócić się do producenta z zapytaniem o wartość TSR.
- Kolory, których wartość TSR zostanie określona na poziomie ≥ 25 mogą być stosowane w obrębie systemów ociepleń ETICS.
- Na etapie projektu i wykonawstwa należy uwzględnić, że grubość warstwy zbrojonej w systemie ETICS, w którym planowane jest zastosowanie ciemnego koloru, musi wynosić minimum 4 mm.
- Farbę Caparol CoolProtect zaleca się stosować na wyprawach / tynkach organicznych, ponieważ są one bardziej elastyczne, co czyni je bardziej odpornymi na naprężenia termiczne. Należy unikać wykonywania ciemnych elewacji z tynkami mineralnymi, które są bardziej podatne na spękania.
- Farbę Caparol CoolProtect należy aplikować w dwóch warstwach.
Dowiedz się więcej o farbie Caparol CoolProtect
CoolProtect
Silikonowa farba fasadowa optymalizująca odbijanie promieniowania słonecznego.
WIĘCEJ O PRODUKCIE