Właściwości najnowszych farb dyspersyjnych – poznaj farby ścienne Caparol Indeko-plus

Wybór farby ściennej do pomalowania pomieszczeń powinien być przemyślany, ponieważ różne rodzaje tych produktów mają odmienne przeznaczenie. Każda z farb posiada też inne właściwości, dzięki czemu bez problemu możesz wybrać taką, która najbardziej spełnia Twoje oczekiwania. Jednym z najpopularniejszych rodzajów farb ściennych są farby dyspersyjne.

Właściwości najnowszych farb dyspersyjnych – poznaj farby ścienne Caparol Indeko-plus

Farby dyspersyjne do wnętrz są zwykle produktami wodorozcieńczalymi, co oznacza, że rozcieńczalnikiem w nich jest woda. Najczęściej producenci mimo wszystko używają dodatkowych rozpuszczalników (w ilościach regulowanych przepisami). Są jednak tacy, którzy zdecydowali się na niestosowanie rozpuszczalników w farbach najczęściej używanych przez malarzy. Farby dyspersyjne Caparol Indeko-plus wykonano na bazie spoiwa tworzyw sztucznych, pigmentów i wypełniaczy, które tworzą dyspersję wodną. Formują trwałą i odporną na ścieranie powłokę.

Poznaj więcej właściwości farb dyspersyjnych Caparol Indeko-plus:

1. Farby dla alergików, bezpieczne dla dzieci 

Farby Caparol Indeko-plus nie wpływają negatywnie na zdrowie zarówno podczas malowania pomieszczeń, jak i późniejszego użytkowania. Ich wolny od szkodliwych substancji skład sprawia, że są bezpieczne nawet dla małych dzieci i alergików. Farba dyspersyjna Indeko-plus nie zawiera również środków konserwujących, które mogą powodować alergie. Produkt posiada także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, co gwarantuje jego pełne bezpieczeństwo dla mieszkańców.

Zobacz też: Właściwości farby przyjaznej dla środowiska i alergików — na co zwrócić uwagę?

LZO, czyli lotne związki organiczne, szkodliwie wpływają na zdrowie wykonawców podczas malowania ścian i schnięcia powierzchni. Z kolei plastyfikatory, czyli półlotne związki organiczne, bardzo długo ulatniają się ze ściany. Jedne i drugie dostają się do krwiobiegu przez pęcherzyki płucne i rozprzestrzeniają się po całym organizmie. 

Caparol Indeko-plus to gwarancja bezpieczeństwa podczas malowania oraz późniejszej eksploatacji pomieszczeń. Farby dyspersyjne Caparol są certyfikowane znakiem E.L.F., co oznacza, że w ich składzie znajduje się śladowa ilość LZO i plastyfikatorów, która łącznie wynosi mniej niż 1 g/l.

2. Farby dyspersyjne odporne na szorowanie na mokro

Nie da się uniknąć zabrudzeń na ścianach – szczególnie w mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta lub mieszkają dzieci. Rozlany przypadkowo napój, odciski brudnych rąk lub ślady błota po spacerze z czworonogiem sprawiają, że konieczne jest wyczyszczenie ściany lub jej ponowne pomalowanie. Mycie powierzchni ścian może jednak powodować wybarwienie farby lub jej ubytek, dlatego warto zainwestować w produkty odporne na szorowanie na mokro. Należy jednak pamiętać, że głęboko matowe powłoki mają tendencję do wybłyszczania się w miejscach szorowania, dlatego zmywanie ścian głęboko matowych to czynność delikatna – chyba że użyjemy farb o specjalnej twardości lub farb o połysku satynowym.

Indeko-plus posiada 1. klasę odporności na szorowanie na mokro. Oznacza to, że ubytek farby podczas normowego procesu szorowania na mokro wynosi mniej niż 5 µm po 200 cyklach szorowania. Dzięki brakowi plastyfikatorów farby Caparol Indeko-plus są również odporne na efekt foggingu – ściany nie przyciągają kurzu z otoczenia, który najczęściej gromadzi się w narożnikach. Sprawia to, że powierzchnie pomalowanie farbą dyspersyjną Caparol pozostają estetyczne przez długi czas.

Zobacz też: Jak szybko odnowić ściany w domu?

Jeżeli chcesz efektownie i sprawnie pomalować ściany w swoim mieszkaniu i cenisz produkty, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie – wybierz farby dyspersyjne Caparol Indeko-plus. Dzięki ich specjalnym właściwościom malowanie ścian będzie bezpieczne, a ich powierzchnia pozostanie estetyczna przez długi czas, bez konieczności odświeżania koloru.