Zabezpieczenie elewacji o ciemnych kolorach – sprawdź lazurę Caparol TopLasur NQG

Właściciele domów podczas planowania nowej elewacji z ociepleniem lub odnawiania tej już położonej na budynku bardzo często decydują się na jasne, pastelowe kolory. Jednym z powodów, dla których rzadziej są wybierane ciemne barwy, jest obawa przed nadmiernym nagrzewaniem się elewacji oraz silniej widoczne ślady po czyszczeniu. Wystarczy jednak zastosować odpowiednie produkty ochronne, jak Caparol TopLasur NQG, aby elewacja była trwała i bardziej odporna na nagrzewanie się.

Oryginalna aranżacja fasady nie tylko wpływa na polepszenie estetyki domu, ale także podnosi jego wartość. Architekci projektujący elewacje odchodzą już od wykorzystywania standardowych odcieni beżu czy żółci i chętniej zastępują je ciemnymi grafitami lub kolorami o bardziej głębokim nasyceniu. Aby wyróżnić budynek, warto zatem rozważyć wykonanie elewacji z użyciem ciemnych kolorów i nietypowych technik dekoracyjnych.

Jeśli materiałem izolacyjnym systemu ociepleń jest styropian, to żeby zastosować ciemne kolory, trzeba sięgnąć po farby barwione tzw. zimnymi pigmentami (zmniejszającymi ilość pochłanianej energii promieniowania podczerwonego IR, odpowiedzialnej za nagrzewanie się elewacji. Gdy styropian nagrzeje się do temperatury nieco powyżej 70 stopni, pękają ścianki jego pęcherzyków i zapada się. Z kolei tynki cementowo-wapienne na ociepleniach, malowane na ciemne kolory nie wytrzymują naprężeń i pękają. Dlatego wciąż, najciemniejsze kolory pozostają nieosiągalne dla niektórych elewacji.

Farby elewacyjne o ciemnych barwach – jak je zabezpieczyć, aby kolor pozostał trwały?

W zespolonym systemie izolacji cieplnej z cienkowarstwową mineralną wyprawą tynkarską, wykonanego metodą bezspoinową (ETICS), który jest najczęściej stosowany, nakłada się jedynie cienką warstwę tynku, co wynika z wymogów technicznych całego systemu. Dlatego też rekomenduje się pokrycie systemu dodatkową warstwą wierzchnią w postaci farby elewacyjnej, która zabezpieczy tynk cementowo-wapienny np. przed szkodliwym działaniem wody.

W przypadku elewacji o ciemnych kolorach istotne jest także zabezpieczenie samego koloru. Służą do tego lazury, które tworzą transparentną i półprzezroczystą powłokę ochronną.

Przeczytaj także: Farby odporne na deszcz i mycie – wybierz produkty Caparol z technologią NQG

Ciekawy i wytrzymały kolor elewacji – właściwości dekoracyjnej lazury z technologią NQG

Dekoracyjna lazura, czyli rodzaj lakieru, który nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku na nośnych i strukturalnych podłożach, to Caparol TopLasur NQG.

Produkt ten pozwala na zabezpieczenie barwy przed szkodliwym działaniem promieni UV, a dodatkowo sprawia, że farba posiada większą odporność na wybłyszczanie podczas szorowania i mycia. Technologia NQG (nanosieci kwarcowych) wykorzystana w lazurze zapewnia bardzo dobrą trwałość koloru powłoki malarskiej i z tego względu szczególnie sprawdzi się w przypadku elewacji o ciemnych kolorach.Warto jednak nadmienić, że Caparol TopLasur NQG można stosować także wówczas, gdy chce się uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny na elewacji lub ścianach wewnątrz domu, bez względu na jej kolor.

Lazura ta pozwala stworzyć np. efekt piaskowca, deski czy tkaniny. Wszystko zależy od rodzaju wykorzystanego w tym celu narzędzia oraz od techniki. Należy jednak pamiętać, że produkt ten, jak każda lazura, jest materiałem półtransparentnym. Oznacza to, że na ostateczny efekt kolorystyczny ma wpływ nie tylko odcień lazury (można ją zabarwić), ale także kolor podłoża, który będzie widoczny.

Przeczytaj także: Technologia nanosieci kwarcowych NQG – rewolucja w dziedzinie farb

Wykorzystanie ciemnych kolorów to sposób na oryginalną elewację, która długo będzie zachwycać – dlatego warto je stosować. Dzięki właściwie dobranym produktom do ochrony elewacji, w tym tynku i farb, nie trzeba martwić się o trwałość wybranych przez nas kolorów.