Jak szczelna i trwała elewacja domu może ograniczyć ilość energii cieplnej pobieranej przez budynek?

Z każdym rokiem zaostrzają się przepisy mające zminimalizować straty energii cieplnej w nowych domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Restrykcje obejmują także stare budynki, które również powinno się zmodernizować, aby zminimalizować emisję gazów cieplarnianych i spełnić określone normy. Jak mogą w tym pomóc systemy ociepleń? W jakie elewacje domów warto inwestować w trakcie termomodernizacji?

Oszczędzona w trakcie termomodernizacji budynku energia może być traktowana jako zwrot funduszy zainwestowanych w renowację – wynika z artykułu wprowadzającego Günthera H. Oettingera, komisarza UE do spraw energii (raport: Niesamowite systemy ETICS). Aby jednak ten zwrot był jak najbardziej opłacalny, należy zawsze wybierać profesjonalne rozwiązania, które pozwalają zatrzymać większość energii cieplnej wewnątrz budynku. 

Dlaczego ocieplenie domu musi być trwałe i dobrze wykonane?

Według raportu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń aż 67% energii w budynku pochłania ogrzewanie. Znacznie mniejsze wartości procentowe są związane z działaniem urządzeń oświetleniowych i elektrycznych (15%) lub wytwarzaniem ciepłej wody (14%). Aby poprawić efektywność energetyczną budynku, nie wystarczy sama wymiana starego pieca. Modernizacja instalacji ma oczywiście bardzo istotny wpływ na oszczędność energii, ale musi być poprzedzona działaniami mającymi na celu zapobieganie utracie ciepła.

Jak się okazuje, nieprawidłowo ocieplony dom może generować ogromne straty energii. Badania SSO potwierdzają, że najwięcej ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne – to aż 40%. To właśnie temu elementowi domu osoby myślące o termomodernizacji domu powinny poświęcić największą uwagę. 

Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Jakie ocieplenie domu wybrać? Przekonaj się, że warto inwestować w systemy ociepleń

Dlaczego systemy ETICS pozwalają oszczędzać energię cieplną?

Dobrze wykonane ocieplenie ścian za pomocą systemów ociepleń ogranicza w znacznym stopniu przenikanie energii cieplnej na zewnątrz budynku.

Takie działanie niesie za sobą podstawową korzyść – mniejsze straty ciepła zmniejszają ilość paliwa potrzebnego do ogrzewania, a w następstwie pozwala znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Udowodniono, że systemy Caparol Capatect mogą zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do 60%!

Elewacja domu zabezpieczona przed stratami energii – nie tylko mniejsze rachunki

Ocieplenie domu za pomocą systemów ETICS ma znacznie szerszy zakres korzyści, który nie ogranicza się jedynie do niższych rachunków za ogrzewanie. Dobrze zabezpieczona elewacja zwiększa także komfort cieplny w budynku o każdej porze roku. Latem, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, ETICS zapobiega nagrzewaniu się ścian. Dzięki temu w domu zawsze panuje przyjemny chłód, bez konieczności włączania dodatkowych klimatyzatorów czy uruchamiania wentylacji mechanicznej.

Dodatkowo systemy ETICS:

pomagają realizować działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska – przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego budynku,

zwiększają wartość nieruchomości i przedłużają jej trwałość – co wynika z braku konieczności przeprowadzania kolejnych remontów,

realizują europejskie założenia dotyczące ocieplenia budynku – wspierają UE w budowaniu lepszej, bardziej ekologicznej i zrównoważonej energetycznie przyszłości.

Dzięki inwestycji w elewację budynku ocieploną systemem ETICS możesz cieszyć się nienaganną fasadą przez lata. Co więcej, koszt termomodernizacji budynku szybko zrekompensują wyraźne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, co zauważysz już w najbliższym sezonie grzewczym.