Ciemne kolory ścian w sypialni – czy warto je stosować?

Odpowiednio dobrane kolory w sypialni to te, które nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale też nie absorbują Twojej uwagi przed zaśnięciem, a dzięki temu umożliwiają zdrowy i efektywny sen. Dobrym pomysłem na aranżację sypialni może być wybór farby w głębokim, ciemnym kolorze. Dodatkowo jeśli postawisz na matową powierzchnię ścian, ograniczysz ewentualne refleksy, a tym samym „uspokoisz” przestrzeń. Przeczytaj, jaka farba do wnętrz pomoże Ci uzyskać głębokie i ciemne barwy odporne na szorowanie i wybłyszczenia oraz jakie kolory ścian do sypialni będą wyglądać efektownie!

Z tekstu dowiesz się:

·       jakie zalety i wady mają ciemne kolory ścian do sypialni,

·       jak uzyskać ciemne kolory ścian w intensywnym odcieniu,

·       jakie ciemne kolory w sypialni sprawdzą się najlepiej.

Wybór farby do wnętrz zwykle zaczynamy od decyzji o jej kolorze. Warto jednak pamiętać, że na ostateczny wygląd powłoki malarskiej wpływają też inne czynniki, m.in.:

·       stopień połysku farby,

·       sąsiedztwo ścian w innych barwach,

·       usytuowanie okien w pokoju (najlepiej, by okna w sypialni wychodziły na północ lub na wschód – dzięki temu wewnątrz będzie dłużej ciemno),

·       sztuczne oświetlenie,

·       skosy i inne nieregularne kształty ścian czy sufitów.

Ciemne kolory ścian także wyglądają inaczej w zależności od tych czynników, jednak niuanse kolorystyczne w przypadku niektórych barw mogą być mniej zauważalne. Dowiedz się, jaką farbę wybrać do własnej sypialni, aby osiągnąć trwały i atrakcyjny efekt!

Czytaj też: Ciepłe kolory farb – do jakich wnętrz pasują?

Ciemne kolory ścian do sypialni – zalety i wady

Mimo że wciąż najchętniej sięgamy po klasycznie białe lub pastelowe barwy ścian, to intensywne kolory w sypialni mogą wyglądać niezwykle nowocześnie i efektownie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykorzystasz ich potencjał. Dlaczego warto wybrać żywe kolory sypialni?

·       Pomalowane w ten sposób wnętrze jest zaciemnione, co ułatwia zasypianie.

·       Podczas upałów ciemny pokój sprawia wrażenie chłodniejszego, co może poprawiać jakość wypoczynku.

·       Ciemne kolory ścian znakomicie eksponują meble i dodatki w jasnych barwach.

·       Głębokie barwy dobrze współgrają zarówno z naturalnym, jak i sztucznym oświetleniem.

Ciemne kolory w sypialni mają też swoje wady. Przede wszystkim mogą optycznie zmniejszać pomieszczenie – aby tego uniknąć, warto wykorzystać je w przestronnych wnętrzach lub pomalować na ciemny kolor tylko jedną ze ścian. Innym minusem tego typu barw może być wymóg dodatkowego oświetlenia pokoju zimą lub przy złej pogodzie – wtedy może być w nim zbyt ciemno, co utrudni Ci poranne wstawanie.

Jak uzyskać ciemne i intensywne kolory w sypialni?

W przypadku intensywnych kolorów warto zdecydować się na wysokiej jakości farbę do wnętrz Caparol PremiumColor. Dzięki komputerowemu systemowi barwienia ColorExpress możesz wybarwić ją niemal na dowolny kolor o wysokim stopniu nasycenia barwy. Aranżacja ścian w sypialni będzie też wyjątkowo trwała, dzięki czemu przez długi czas nie będziesz musiał myśleć o kolejnym remoncie. Farba PremiumColor posiada 1. klasę odporności na szorowanie na mokro, dzięki czemu tworzy na ścianie trwałą powłokę odporną na zabrudzenia i wodne środki dezynfekcyjne.

Kolejną zaletą produktu jest jego neutralny zapach, dzięki czemu przebywanie w pomalowanym pomieszczeniu będzie komfortowe nawet w krótkim czasie po aplikacji farby.

Dowiedz się więcej: Kolory w standardzie Premium – jak profesjonalne farby PremiumColor pomogą Ci zmienić wygląd ścian?

Nowoczesna sypialnia. Kolory, które sprawdzą się w Twoim domu

Jeśli wybrałeś już trwałą i odporną farbę do wnętrz, pora na wybór koloru. W sypialni najlepiej unikać jaskrawych barw, które mogą działać pobudzająco (czerwona, żółta, pomarańczowa). Jakie ciemne kolory ścian w sypialni będą wyglądały najbardziej atrakcyjnie, a jednocześnie nie wpłyną negatywnie na jakość Twojego snu?

·       Czarny – możesz zestawić go z różnymi odcieniami szarości. Będzie się efektownie prezentował w towarzystwie złotych i srebrnych dodatków.

·       Granatowy – stanowi dobre tło do białych mebli, jasnych tkanin i metalowych dodatków.

·       Ciemnozielony – doskonale komponuje się z brązowymi i beżowymi odcieniami drewna oraz białymi tkaninami.

·       Brązowy – pasuje do tradycyjnych i klasycznych zestawień. W bardziej nowoczesnej wersji możesz zestawiać go z pastelowymi odcieniami różu i błękitu oraz industrialnymi dodatkami z metalu.

·       Miodowy – możesz dobierać do niego tkaniny w żywych i intensywnych kolorach, aby stworzyć modną aranżację w stylu boho.

·       Ciemnoszary – komponuje się niemal z każdą inną barwą, sprawdza się zwłaszcza w stylu industrialnym.

Chcesz pomalować ściany na głęboki kolor, ale obawiasz się, że w efekcie pomieszczenie będzie zbyt zaciemnione? Zdecyduj się na tylko jedną ciemną ścianę w sypialni (tę najbardziej reprezentacyjną) lub rozświetl pomieszczenie za pomocą jasnych mebli, pościeli i zasłon.

Zobacz też: Jak dopasować kolory ścian do mebli? Poznaj farbę PremiumColor